Az anorexia jelentése pontosan pszichés eredetű étvágytalanságot jelent. Ugyan a betegek étvágya megmarad, ennek ellenére mégis rettenetesen (kórosan)fogynak. A betegség a „felsőbb” körökben figyelhető meg, elsősorban fiatal nőknél. Kialakulásának pontos oka ismeretlen, de pszichiátriai betegségnek tartják. Egyre gyakoribbá válásához hozzájárul a jelenlegi nagyon sovány női szépségideál. Gyakrabban alakul ki maximalistáknál, …
Érdekel a cikk folytatása? »Májgyulladás (hepatitis)
Súlyos, májat károsító fertőzés. Számos kórokozója van. Leggyakoribb a fertőző májgyulladás (A-hepatitis), mely elsősorban széklet útján terjed. Ha a gyermek vécéhasználat után nem mos kezet, a betegséget az általa fertőzött ételről, italról könnyen átviheti másokra. Az ún. B-hepatitis vírusa a vérben és a nyálban is fellelhető. Tünetei hasonlóak az A-hepatitiséhez. …
Érdekel a cikk folytatása? »Hörghurut (bronchitisz)
Hörghurutnak nevezzük a tüdőbe vezető nagyobb légutak nyálkahártyájának gyulladását. A betegség úgy keletkezik, hogy egy kisebb felső légúti hurut – megfázás vagy torokfájás – csökkentve a gyermek fertőzéssel szembeni ellenállását, ráterjed az alsóbb lég utakra. A vírus-vagy baktériumfertőzés a légutakban nyálkahártya-duzzanatot és fokozott váladék termelődést okoz, ami a lélegzést nehezíti. …
Érdekel a cikk folytatása? »Ételmérgezés
Az ételmérgezés a gyomor-, bélhurut egyikfajtája, amelyet „méreggel”-rendszerint baktériumokkal-fertőzött étel fogyasztása okoz. A mérgezéstől függően 3-24 órán belül rendkívül heves hasgörcs, láz, hányás és hasmenés jelentkezhet. A baktériumokkal fertőzött ételből a méreg – toxin – a bél belső falán gyulladást idéz elő, azokból kiszabadul egy mérgező anyag. Sokféle ételmérgező baktérium …
Érdekel a cikk folytatása? »Ételmérgezés kezelése
Mit várhatunk az orvostól? • Az esetek döntő többségében az ételmérgezésnek nincs különleges gyógymódja, mindössze a hasmenéssel és hányással elvesztett folyadékot és sókat kell pótolni. Az orvos feltehetően szőlőcukrot és nélkülözhetetlen sókat tartalmazó port ír fel, amelyet a gyerek minden italába bele kell keverni, s ennek kell felváltania mindenfajta tejterméket, …
Érdekel a cikk folytatása? »Étvágytalanság
A beteg gyermek jóformán soha nem akar enni. Étvágytalanság a betegségek vezető tünete, és gyakran kíséri. Az étvágytalanság többek között gyomor vagy bélzavarnak – gyomorhurutnak, bélhurutnak-, fájdalmas nyeléssel párosulva torokgyulladásnak lehet a tünete. Kisebb rendellenességek – utazási betegség-is étvágytalanságot okoznak, de ez csupán átmeneti jellegű. Nem szükséges mindig komolyabb bajra …
Érdekel a cikk folytatása? »Csontvelőgyulladás
A csontvelőgyulladás a csont rendkívül ritka bakteriális fertőzése. Noha a test bármely csontjában jelentkezhet, leggyakrabban a kar és lábszár csontjait támadja meg, de része lehet a szervezet általános fertőzöttségének, a szepszisnek is. A csontban genny termelődik, a környező felület fájdalmasan érzékeny lesz. A csontot fedő bőrréteg egy-két napon belül megduzzad, …
Érdekel a cikk folytatása? »Kutyák rendellenes étvágya
Számos – gyakran lázzal járó – beteg¬ség tünete lehet étvágytalanság, törpekutyáknál fajtafüggően is jelentkezhet. A táplálék elutasítása esetenként pszichikai okokra vezethető vissza. B12-vitamin, valamint emésztőenzimeket – pepszint – tartalmazó gyógyszerek hatására fokozódik az éhségérzet. A kutyatulajdonosokat általában nagy aggodalommal tölti el, ha kedvencüknél rendellenes étvágyra (allotriophagia) utaló tüneteket tapasztalnak. Azt …
Érdekel a cikk folytatása? »A gyomor betegségei
Étvágytalanság, hányás, ásítás, ún. imádkozó testtartás – a kutya elülső lábaira fekszik, miközben teste hátulsó részét, mintha állna, felfeszíti fűevés, durva felületű tárgyak – szőnyegek – nyalogatása vagy a has elülső részének hirtelen felfúvódása gyomorbetegségre utal. A gyomor vizsgálható tapintással, röntgenvizsgálattal – kontrasztanyaggal -, endoszkóppal és ultrahanggal. Nyelőcsőszondával vett gyomornedvből …
Érdekel a cikk folytatása? »Daganatos betegek étvágytalanságának kezelése
Sokszor – sajnos még ma is – a daganatos megbetegedések legelső tünete az étvágytalanság és az ehhez kapcsolódó fogyás. Sőt! A daganat diagnózisának felállítása után következő terápia, műtét, illetve besugárzás és kemoterápia miatt a beteg étvágya még tovább romlik, testsúlya tovább csökken. Mi a teendő ilyenkor? Folyadék bevitel: csak 100 …
Érdekel a cikk folytatása? »