Kezdőlap / Tag Archives: fogszuvasodás

Tag Archives: fogszuvasodás

Cumisüveg-szindróma – fogas kérdés

A cumisüveg-szindróma egy, a cumisüveget használó kisgyermekeket érintő fogászati probléma. Az a jelenség, amikor tartós cumisüveg használattól szuvasodnak az első fogak. Természetesen nem a cumi okozza a fogak szuvasodását, hiszen a cumiból nem oldódik ki semmilyen anyag, hanem a cukros ital a bűnös, ami tartósan érintkezik a fogakkal. A folyamatot …

Érdekel a cikk folytatása? »

A caries ellátása

A kezdeti, még üregképződéssel nem járó szuvasodás helyi kezelésekkel – fluoridtanalmú ecsetelések, cukormentes rágógumi rágása, melyek elősegítik az ásványi anyagok lerakódását a nyálból a zománcba – és megfelelő táplálkozás-módosítással – cukrok, édességek kerülése – megállítható. A már üregképződéssel járó fogszuvasodás ellátása, megfelelő előkészítés után, tömés behelyezésével oldható meg. A tömések …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fluoridok szerepe a fogszuvasodás megelőzésében

A fluoridok (melyek a fluornak – F – különböző más elemekkel, illetve vegyületekkel alkotott sóit jelentik) alkalmazása világszerte több évtizedes tapasztalatra tekint vissza, és a fogászatilag fejlett országokban az utóbbi évtizedekben észlelt nagymértékű fogszuvasodás csökkenés elsősorban a fluoridok kiterjedt és következetes alkalmazásának tulajdonítható. Amerikai kutatók 1942-ben publikálták vizsgálataik eredményét 20, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A rágógumi szerepe a fogszuvasodás megelőzésében

Bár a rágógumi nem tartozik a táplálékokhoz, a fogazatra gyakorolt hatása hosszú ideig vita tárgyát képezte, és sokan a rágógumizást rossz szokásnak tartották. Az utóbbi években – főleg angolszász kutatók – sokat foglalkoztak a rágógumi rágása által kiváltott fokozott nyálelválasztás esetleges kedvező hatásával a caries kialakulásának meggátlásában. Megállapították, hogy az …

Érdekel a cikk folytatása? »

A száj higiéné szerepe a prevencióban

Mivel mind a caries, mind a parodontopathiák keletkezésében a fogon megtapadó plakknak döntő jelentőséget tulajdonítanak, a prevencióban törekedni kell a dentális plakk és a fogkő eltávolítására A dentális plakk eltávolítására mechanikus eszközöket és kémiai anyagokat próbáltak alkalmazni. A mechanikus módszerek egyszerűbb fajtái közé a rendszeres fogkefe- és fogkrémhasználat, differenciáltabb módjai …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fogbetegségek megelőzésének lehetőségei

A caries és a parodontopathia kialakulásának legtöbb tényezője ma már tisztázottnak tekinthető, megelőzésük ezért döntően szervezési kérdés. Mivel a caries keletkezésében több ok szerepel, megelőzése is komplex tevékenységet kíván. Önmagában egyetlen megelőzési módszer nem elegendő a caries teljes megszüntetéséhez, ezért az ismert módszerek kombinációját kell alkalmaznunk. Elvileg ma a következő …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fogszuvasodás (caries) és a fogágybetegség (parodontopathia)

A rágóképesség megóvása és egészségünk megőrzése érdekében legfontosabb a fogazat két fő megbetegedését: a fogszuvasodást (caries) és a fogágybetegséget (parodontopathia) gyógyítani, illetve megelőzni. A fogszuvasodás és a fogágybetegség fogalma A caries: fogszuvasodás – régebbi meghatározása szerint – a fognak a szájüreggel érintkező felszínén kezdődő, a mélybe progrediáló idült folyamat, amely …

Érdekel a cikk folytatása? »

Fogszuvasodás

A fogszuvasodás a fogakat érintő megbetegedések közül a leggyakoribb jelenség. Kialakulását sok tényező befolyásolhatja; ilyen lehet az örökletes hajlandóság, a fog- és száj-higiénés szokások, az étkezési jellemzők, az életmód, a száj és a fogak állapota, stb. A fogszuvasodás alapvetően a fogon lévő úgynevezett plakk-rétegnek köszönhetően – a fogkő is innen …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kellemetlen szájszag

A kellemetlen leheletet nevezhetjük népbetegségnek is, melynek az okait megelőzhetők. Ritkán fordul elő, de komoly ok a sinusitis, vagyis a koponya melléküregeinek a gyulladása, sőt a tüdőgyulladás és egyes betegségek a bélben. A rossz szájszag kiváltó okai: a fogak elhanyagolása, rossz fogmosás, ételmaradék a fogakon, fogínybetegségek, fogszuvasodás, dohányzás és az …

Érdekel a cikk folytatása? »