Kezdőlap / Tag Archives: gyermekbetegség

Tag Archives: gyermekbetegség

Gégegyulladás

A gégefő, illetve a hangszálak gyulladásos megbetegedése. Számos vírus, néha baktérium is előidézheti. Gyakran társul egyéb légúti gyulladással. Legszembetűnőbb jele a rekedtség, száraz köhögés, néha láz. Súlyosnak tekinthető-e? A gégegyulladás ritkán súlyos lefolyású, s általában néhány napig tartó betegség, még ha komolyabb fertőzés, mandulagyulladás, hörghurut része is. Ám a duzzadt, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gerincferdülés

A gerincferdülés – közkeletű latin nevén scoliosis a hátgerinc oldalirányú görbülete, ami az esetek többségében oly csekély mértékű, hogy csak a serdülőkor küszöbén vehető észre. A gerincrendellenesség vele születhet a gyerekkel lehet a hátizmok sérülésének vagy gyengeségének – például izomsorvadásnak – az eredménye, vagy pedig a gerincoszlop csontjait ért fertőzésnek …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gombás bőrfertőzés

A gombás bőrfertőzés a bőr és a haj gombás fertőzése, ami kopasz foltokban jelentkezik a hajban, és vöröses vagy szürke pikkelyes foltokat hoz létre a bőrön. A fertőzés terjedése során a kör szélei pikkelyesek maradnak, a közepe pedig egészséges bőrhöz kezd hasonlítani. Általában háziállatok – főleg kutya, macska -vagy fertőzött …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gombás lábfertőzés

A lábujjak közti és alatti lágy részekre kiterjedő gombás fertőzés. Előrehaladott állapotban a körmöket is megtámadja. Fertőző, rendszerint azok kapják meg, akik nyilvános helyeken zuhanyozóban, tornateremben, uszodában – mezítláb közlekednek. A lábizzadás súlyosbítja a fertőzést, mivel a gomba, amely a test más részein koszmót idéz elő, meleg, nedves közegben jobban …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gyermekbénulás

A gyermekbénulás (polyomielitis) a gerincvelő ún. motoros sejtjeinek pusztulása vírusfertőzés következtében. A gyermekbénulás kezdeti tünetei számos más vírusfertőzésével azonosak: láz, torokfájás, fejfájás, nyakmerevedés. A betegség számos esetben nem fejlődik a bénulás fokáig, hanem teljes gyógyulással ér véget anélkül, hogy a bénulás gyanúja egyáltalán felmerült volna. Ha mégis bekövetkezik a bénulás, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gyomorhurut és bélhurut

A gyomor-, bélhurut az említett szervek gyulladása. Főbb tünetei émelygés, hányás, hasmenés, hasgörcs és étvágytalanság. A gyomor-, bélhurut leggyakoribb kórokozója gyerekeknél a Rotavírus, amely közösségen belül igen gyorsan terjed. A gyomor-, bélhurut baktériumfertőzés következménye is lehet, ami gyakran ételmérgezést kiváltó fertőzött élelemre vagy vérhas tüneteit is okozható kórokozókra vezethető vissza. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gyomorszájszűkület

A születés utáni első hetekben kialakuló, valószínűleg öröklődő betegség. A gyomort a nyombéllel összekötő izomgyűrű (pylorus) megvastagszik és összeszűkül, akadályozza a bél felé irányuló gyomortartalom haladását. Oka ismeretlen, egy-hónapos korban mutatkozni kezdenek a tünetek. Az élelem felhalmozódik a gyomorban, amely erőteljes összehúzódással próbálja a megvastagodott alsó gyomorszájon átnyomni a táplálékot. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hajhullás

Gyerekeknek ritkán hull ki a hajuk. Ámde újszülötteknél a pelyhes első haj a születés utáni hónapokban kihull, a következő pedig többnyire lassan nő ki, úgyhogy a csecsemő hónapokig kopasz maradhat. Kisbabáknak dörzsölődéstől is hullhat a hajuk. Pusztán az a tény, hogy fejüket a kiságy lepedőjéhez nyomják, a tarkótájon terjedelmes kopasz …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hallójárat-gyulladás

A hallójárat-gyulladás a külső fülcsatorna-fülkagylótól dobhártyáig vezető szakasz – fertőzése. Fertőzést okozhat fülbe került idegentest, a fülcsatornában keletkezett pattanás vagy kelés, avagy a túlzott mértékű tisztítás vagy kaparás következtében megsérült bőrfelület felülfertőzése. Fertőzés gyakrabban fordul elő a rendszeresen úszó gyerekeknél. Tünetei: fülfájás, gyulladt, duzzadt, viszkető, száraz, hámló bőr, fülfolyás. Súlyosnak …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hányás

A hányás a gyomortartalom erőteljes kilövellése a szájon át. A csecsemő felöklendezhet kis mennyiségű megcsomósodott ételt etetés után (bukik), ezt azonban ne tévesszük össze a hányással. A hányásnak sok oka lehet, de a legtöbb esetben nem kísérik előjelek, és egyszeri hányás után a gyerek jól érzi magát. A hányás lehet …

Érdekel a cikk folytatása? »