A csecsemőkori hasmenések két nagy csoportba oszthatóak. Egyik forma a táplálék emésztésének zavara, fertőzés nélkül-ezt dyspepsiának (emésztési zavarnak) is nevezik. A másik a bélben kórokozó mikroorganizmusok hatására bélgyulladás (enteritis, enterocolitis) fejlődik ki- ez a fertőzés a bélhurut. Az első esetben a hasmenés gyógyszer nélkül is megszűnik, ha helyes étrenddel kezeljük. …
Érdekel a cikk folytatása? »Tályog kialakulása és kezelése
A tályog körülírt szöveti gennygyülem, amely akkor keletkezik, ha fehérvérsejtek tömegesen vándorolnak a test egy bizonyos részébe, rendszerint azért, hogy az oda behatoló kórokozókat elpusztítják. Tályog keletkezhet a fogak körül, a májban, a belekben, a tüdőben, az agyban és az emlőkben. Vakbél- vagy hashártyagyulladás szövődményeként is keletkezhet tályog. A kelé …
Érdekel a cikk folytatása? »A csecsemőkori hasmenés kezelése
Az igazi hasmenés – a nagyon híg, gyakori, vizes széklet – annak a jele, hogy a beleket valami irritálja, a táplálék csak „átfut” a beleken. Ha a kisgyerek már szilárd ételt kap, elég egy étrendi változás, egy új gyümölcs vagy főzelék beiktatása és már jelentkezhet is a hasmenés. A pici …
Érdekel a cikk folytatása? »Gyomorszájszűkület
A születés utáni első hetekben kialakuló, valószínűleg öröklődő betegség. A gyomort a nyombéllel összekötő izomgyűrű (pylorus) megvastagszik és összeszűkül, akadályozza a bél felé irányuló gyomortartalom haladását. Oka ismeretlen, egy-hónapos korban mutatkozni kezdenek a tünetek. Az élelem felhalmozódik a gyomorban, amely erőteljes összehúzódással próbálja a megvastagodott alsó gyomorszájon átnyomni a táplálékot. …
Érdekel a cikk folytatása? »Hányás
A hányás a gyomortartalom erőteljes kilövellése a szájon át. A csecsemő felöklendezhet kis mennyiségű megcsomósodott ételt etetés után (bukik), ezt azonban ne tévesszük össze a hányással. A hányásnak sok oka lehet, de a legtöbb esetben nem kísérik előjelek, és egyszeri hányás után a gyerek jól érzi magát. A hányás lehet …
Érdekel a cikk folytatása? »Hasmenés
A hasmenés a híg, vizes széklet gyakori ürítése. A belek izgalmának jele, amelyek a szokásosnál többször húzódnak össze, és gyorsabban továbbszállítják a béltartalmat. Így az élelmiszerekből származó tápanyagoknak, és elsősorban a víznek nincs elég ideje felszívódnia a szervezetbe, és ez – elsősorban csecsemőknél – nagyfokú vízveszteséghez, azaz kiszáradáshoz vezethet. Tejjel …
Érdekel a cikk folytatása? »Ételmérgezés
Az ételmérgezés a gyomor-, bélhurut egyikfajtája, amelyet „méreggel”-rendszerint baktériumokkal-fertőzött étel fogyasztása okoz. A mérgezéstől függően 3-24 órán belül rendkívül heves hasgörcs, láz, hányás és hasmenés jelentkezhet. A baktériumokkal fertőzött ételből a méreg – toxin – a bél belső falán gyulladást idéz elő, azokból kiszabadul egy mérgező anyag. Sokféle ételmérgező baktérium …
Érdekel a cikk folytatása? »Ételmérgezés kezelése
Mit várhatunk az orvostól? • Az esetek döntő többségében az ételmérgezésnek nincs különleges gyógymódja, mindössze a hasmenéssel és hányással elvesztett folyadékot és sókat kell pótolni. Az orvos feltehetően szőlőcukrot és nélkülözhetetlen sókat tartalmazó port ír fel, amelyet a gyerek minden italába bele kell keverni, s ennek kell felváltania mindenfajta tejterméket, …
Érdekel a cikk folytatása? »Fejfájás
Körülbelül minden ötödik gyereknek visszatérő fejfájásai vannak, jóllehet ezeknek objektív, szervi okát az esetek többségében nem találják. A gyerekek leginkább olyankor panaszkodnak fejfájásra, ha meleg, levegőtlen szobában tartózkodnak, ha idegesek, szoronganak valami miatt. Fejfájás kísérheti a lázat, orr-melléküreg-gyulladást vagy fogfájást is. Némely gyermek alkatilag hajlamos a fejfájásra. Mi a teendő? …
Érdekel a cikk folytatása? »Tisztítókúra és mellékhatások
A tisztítókúra nem összekeverendő a fogyókúrával, mivel utóbbi csupán a testsúlycsökkentésre irányul, míg a tisztítókúrák célja a szervezet salaktalanítása, amelynek pozitív mellékhatása a fogyás. Mivel megterhelő a szervezetre nézve, ezért a szakemberek évente két alkalommal ajánlják: tavasszal és ősszel. A méreganyagok felszaporodásának a civilizáció az oka, mivel egyre több félkész …
Érdekel a cikk folytatása? »