Kezdőlap / Tag Archives: inger

Tag Archives: inger

Csalánkiütés

Tünetei: allergiás bőrreakciók, amelyeket a csalán (urtica urens) okozta hólyagocskákról és kiütésekről neveztek el, égetően sürgős szükségletekről árulkodnak kihívás előtt állunk: „valami csiklandoz”, „valami viszket” sóvárgunk valami után felszínre törő szenvedély, belső tűz, harag: reakció az allergénekre, az allergiát kiváltó anyagokra, amelyek stimulálnak, felizgatnak, vonzóan vagy éppen izgatóan hatnak az …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az értelem fejlődése újszülött korban

Az értelem fejlődése Az újszülött agya gyakorlatilag sima, nincsenek rajta bemélyedések, az első pillanattól kezdve azonban, hogy a világra jön egyre több és több összeköttetés alakul ki az agyban, és nagyrészt mi szülők is felelősek vagyunk érte, mennyi inger éri a kicsit, mit tanul meg, milyen érzékszervei fejlődnek inkább. Az …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hiperaktivitás (Honnan tudjuk, ha gyermekünk hiperaktív?)

A hiperaktivitás az idegrendszer kimutathatatlan organikus sérülése. Lehetséges elnevezései: MCD, POS, FIMOTA, ADHD, ADD, HKZ, figyelemzavar… Hátterében lévő okok: az agynak ingerek szükségesek, melyeket feldolgozhat. Hiperaktivitás esetén az ezt biztosító fontos idegrendszeri részek működése eltér az átlagos emberekétől. Agytörzs: túl kevés információt továbbít (csak a legerősebbeket). Emiatt az ingerek nem …

Érdekel a cikk folytatása? »

Érzékelés

Az érzékelés a bennünket körülvevő világ felfogását, az információk és tudás elemeinek megszerzését jelenti. Az érzékelés a környezet fizikai-kémiai energiáira adott megkülönböztetett válasz, a legegyszerűbb lelki jelenség, mert a törzsfejlődés első állomása és az egyedfejlődés első szakasza. Érzékelésnek nevezzük a külvilág részingereinek felfogását érzékszerveink által. Élettani alapja az idegrendszer analizáló …

Érdekel a cikk folytatása? »

Érzékelés- A látás

A környezetből felvehető információk körülbelül 75-80%-a vizuális eredetű. A vizuális információ forrása a tárgyakról visszaverődő fény, amely a szem fénytörő közegein átjutva a retinán kétdimenziós képet alkot. A látórendszer ebből a kétdimenziós képből hozza létre a világ háromdimenziós mását. A szem a környezetből fényingereket vesz fel, ezek révén a tárgyak …

Érdekel a cikk folytatása? »

A motiváció

Cselekvéseink indítékai azok a késztetések, amelyeket valamely szükséglet jelentkezése hoz létre. Ezeket a késztetéseket, belső hajtóerőket, amelyek viselkedésre irányulnak, nevezzük motivációnak. A motiváció latin eredetű szó, a movere = mozogni, mozgatni, mozgató „erő”-ből származik. Tágabb értelemben minden célirányos viselkedést motivált viselkedésnek nevezünk. Ide tartoznak a biológiai eredetű túlélési motívumok ( …

Érdekel a cikk folytatása? »

A tartós figyelem

Bármennyire is érdekes valami a kezdetben, figyelmünk hamar lankadni kezd. Egy unalmas környezetben, ahol alig-alig történik valami, az éberség alábbhagy, elálmosodunk. Miért csökken a figyelem, ha valamilyen egyhangú, monoton feladatot kell teljesítenünk? A hosszú, monoton feladat esetén az ingerek nem állandó gyakorisággal jelennek meg. Ilyen például egy éjjeliőr feladata, akinek …

Érdekel a cikk folytatása? »