Kezdőlap / Tag Archives: láz

Tag Archives: láz

Allergiát okozó anyagok

Azokat az anyagokat, amelyek allergiás reakciót okoznak, allergéneknek nevezzük. Néhány kivételtől eltekintve ezek fehérjetermészetű anyagok, és aránylag nagy a molekulasúlyuk. Ez tehát azt jelenti, hogy a tojásallergiánál például nem a tojás egésze vált ki allergiát, hanem a fehérjének vagy a sárgájának bizonyos fehérje-alkotórésze a fehérje szót itt biokémiai értelemben használjuk. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Skarlát

A skarlát lázzal járó fertőző, sőt ragályos betegség, amelyet jellegzetes bőrkiütés kísér. ehhez gyakran társul „mandulagyulladás”, a skarlátos angina. A skarlát az utóbbi időkben ismét elég gyakorivá vált, annak ellenére, hogy hatásos antibiotikumokkal védekezünk ellene, és így éppen azt várnánk, hogy visszaszorul a terjedése. A kórokozó baktériumok főképp cseppfertőzéssel terjednek, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kanyaró

15 hónapos korban javasolt beoltani a gyermekeket kanyaró ellen. Az oltóanyag az un. MMR (Morbilli-Mumpsz-Rubeola) kombinált oltóanyag, amely a betegségeket okozó vírusokat élő, de legyengített formában tartalmazza. Ezt az eljárás nevezzük aktív immunizálásnak. Az idő múlásával az immunitás foka csökken, a védettség tehát nem 100 %-os, emlékeztető oltás adása szükséges, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Májgyulladás (hepatitis)

Súlyos, májat károsító fertőzés. Számos kórokozója van. Leggyakoribb a fertőző májgyulladás (A-hepatitis), mely elsősorban széklet útján terjed. Ha a gyermek vécéhasználat után nem mos kezet, a betegséget az általa fertőzött ételről, italról könnyen átviheti másokra. Az ún. B-hepatitis vírusa a vérben és a nyálban is fellelhető. Tünetei hasonlóak az A-hepatitiséhez. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gégegyulladás

A gégefő, illetve a hangszálak gyulladásos megbetegedése. Számos vírus, néha baktérium is előidézheti. Gyakran társul egyéb légúti gyulladással. Legszembetűnőbb jele a rekedtség, száraz köhögés, néha láz. Súlyosnak tekinthető-e? A gégegyulladás ritkán súlyos lefolyású, s általában néhány napig tartó betegség, még ha komolyabb fertőzés, mandulagyulladás, hörghurut része is. Ám a duzzadt, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hőguta, napszúrás

Hőgutáról és napszúrásról akkor beszélhetünk, amikor rendkívüli meleg vagy izzó napon tartózkodás hatására a szervezet hőszabályozó mechanizmusa felmondja a szolgálatot. A szervezet már nem képes normális módon – verejték termelésével – lehűteni magát. A gyerek nem izzad, bőre száraz marad, s ehhez kábultság és szapora érverés is társulhat. Ezt tudatzavar …

Érdekel a cikk folytatása? »

Húgyúti fertőzés

A húgyvezeték bármelyik részén keletkezhet. Ez magába foglalja a vesét, a hólyagot és a húgycsövet (vagyis a hólyagból a húgycsőnyílásig vezető csövet). Legtöbb esetben a fertőzött rész a hólyagnyálkahártya: ez a hólyaghurut néven ismert betegség. Súlyosabb, rossz közérzettel járó formája a vesemedence-gyulladás. Lányok gyakrabban szenvednek ezekben a fertőzésekben, mint a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Influenza

Az influenzának, akárcsak a megfázásnak, vírus a kórokozója, és tünetei is hasonlóak: nátha, torokfájás, köhögés és láz, nemkülönben hidegrázás és végtag-fájdalom. Az influenzának, akár a többi vírusfertőzésnek, nincs gyógymódja, és általában három-négy napig tart. Ha nem lép fel felülfertőzés, többnyire tüneti kezelésre van csupán szükség. Súlyosnak tekinthető-e? Jóllehet az influenzát …

Érdekel a cikk folytatása? »

Kanyaró

A kanyaró az egyik leggyakoribb kiütéses vírusfertőzéses gyerekbetegség. Pontosan 14 napos lappangási időszaka van, és igen ragályos. A kanyaró első jelei általában hasonlítanak a megfázás tüneteihez, s mellettük mind magasabbra szökik a láz, majd apró, fehér pontok jelennek meg a szájban, az arc belső oldalán (Koplik-féle foltok). A gyerek szeme …

Érdekel a cikk folytatása? »

Kelés (furunkulus, karbunkulus)

A kelés nagy kiterjedésű, érzékeny, vörös, bőrből kiemelkedő duzzanat. Akkor jön létre, ha a szőrtüsző gennykeltő baktériummal fertőződik. (Ha a fertőzés a szőrtüsző fölött, a bőrfelszín közelében zajlik, akkor pattanásról beszélünk.) A gennyel teli duzzanatnak fokozatosan fehér vagy sárga lesz a közepe, és két-három nap múlva kifakad, de kifakadás nélkül …

Érdekel a cikk folytatása? »