Kezdőlap / Tag Archives: Nagy-Britannia

Tag Archives: Nagy-Britannia

Az ipari forradalom kezdete

Az ipari forradalom a 18. század egyik legmeghatározóbb eseménye, mely hatalmas népességi és gazdasági fejlődéssel járt. A forradalom Nagy-Britanniában vette kezdetét, mely nem sokkal előtte született meg (1707) Anglia, Skócia és Írország uniójából. A fejlődés a mezőgazdaságból indult ki. A 18. században számos fejlődés érte a mezőgazdaságot: a hagyományos háromnyomásos …

Érdekel a cikk folytatása? »

Amerika háborús termelése

A második világháború előestéjén az USA gazdasága békegazdaság volt, a termeléseknek alig 1,5 százaléka szolgálta a fegyverkezést, és a katonai fejlesztéseket. A háborús gazdálkodásra való átállás alapját az 1920-ban jóváhagyott National Defense Act biztosította, és mozgósítási terveket is kidolgoztak a két háború között, minden eshetőségre felkészülve, de ez a valóságban …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kereskedelmi tevékenység

Szakítva a kontinentális Európához fűzött kapcsolatokkal, háromirányúvá vált a kereskedelmi tevékenység Nagy-Britannia, Afrika, és Amerika között. A britek vállalkoztak arra, hogy Afrikából rabszolgákat szállítsanak észak-amerikai gyapotültetvényekre. Később importálták az észak-amerikai gyapotot, és Nagy-Britannia gyáraiban és műhelyeiben dolgozták fel, hogy eladhassák, immár feldolgozva, jelentős kereskedelmi haszonnal Amerika északi gyarmatain, és kalózkodás …

Érdekel a cikk folytatása? »

A liberális eszmék

A bécsi kongresszus manifesztumában kifejtett, a régi feudális rendszer visszaállítása iránti törekvésekkel szemben a liberális rétegek azoknak az alapvető szabadságjogoknak a védelmét tervezgették, amelyeket a felvilágosodás gondolkodói fogalmaztak meg. Gazdasági téren a termelés, a kereskedelem, a vállalkozás, politikai téren az eszmék, a sajtó, a hitélet, és a kifejezés szabadságát követelték. …

Érdekel a cikk folytatása? »

A termelés menete

Az angol kézműveseknek nem volt más választásuk, minthogy munkásként belépjenek a gyárba, vagyis proletarizálódjanak. A munka új elosztása olyan mértékben szűkítette le a munkás tevékenységi körét, hogy egy-egy termék előállítása számos elszigetelt résztevékenység eredménye lett. Ez a termelésszervezeti forma akadályozta a munkást abban, hogy megismerhesse a termelési folyamatot, beleértve a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Edmund Burke és kora

Jóllehet a brit konzervatívok kimagasló egyénisége volt, közösséget vállalt az észak-amerikai gyarmatosítókkal és számos, a rabszolgaságot ellenőrző kampányt támogatott. „Töprengések a francia forradalomról” című munkájában elítélte a jakobinus terrort, s szembehelyezte Nagy-Britannia békés politikai fejlődésével. A liberális eszmék védelmezőjeként szót emelt az általános választójogért. Elméleti konstrukciója Nagy-Britannia történelmi tapasztalatán nyugodott, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Nagy-Britannia gazdasága a 19. században

A spanyol, és portugál birodalmak hanyatlása után Nagy-Britannia világhatalommá vált. Ipari és kereskedelmi fejlődése politikai súlyt adott neki, de ugyanakkor új keletű társadalmi helyzettel és mozgásokkal szembesítette. Az angol gazdaság a Napóleon által Nagy-Britannia ellen bevezetett kontinentális blokád idején dinamikusan fejlődött. Egyrészt a hazai piaci igények kielégítésének szükségessége növelte a …

Érdekel a cikk folytatása? »