Kezdőlap / Tag Archives: Párizs

Tag Archives: Párizs

Tour de France története

Az első Tourt 1903-ban rendezték, a versenyt Henri Desgrange találta ki és az óta minden évben megrendezésre kerül. Ez a leghíresebb országúti kerékpár versen, az egész világon. Minden kerekes álma, hogy egyszer itt mutathassa meg mit is tud. A Tour első évei igen embert próbálóak voltak. Mind a kezdetleges technika …

Érdekel a cikk folytatása? »

A párizsi Louvre

A világ egyik leghíresebb múzeumaként ismert Louvre eredetileg erődítménynek épült a 12. században. Párizs nyugati részén kapott helyet azzal a céllal, hogy védelmezze a települést a normann hódítókkal szemben. Idővel és a város fejlődésével azonban annyira körbeépítették, hogy ma már a város szívében helyezkedik el. Az erőd XIII. és XIV. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Párizs, szeretlek

Néhány évvel ezelőtt a világ különböző pontjairól összesereglett huszonkét rendező Párizs, szeretlek! címmel sok apró történetből álló filmet készített a szerelem városáról. Valentin napján mutatták be a hazai mozik azt a filmet, amely hasonló stílusban készült az óceán másik partján magasodó metropolisról, New Yorkról. Nyolc millió ember hullámzik naponta New …

Érdekel a cikk folytatása? »

Franciák szemlélete a háborúhoz

A háború elején Franciaország a defenzív taktika mellet kötelezte el magát. Bár Varsó arra kérte a szövetségeseit, hogy indítsanak hadjáratot a Lengyelországba betört német csapatok ellen, Párizs és az Angolok nem voltak hajlandók erre. A növekvő német haderőt látva az idősödő francia és angol parancsnokok el akarták kerülni a súlyos …

Érdekel a cikk folytatása? »

Népfront a Fasizmus faltartóztatására

Támadás a Demokrácia ellen Az 1930-as évek második felében Franciaországban és Spanyolországban fasiszta, jobboldali konzervatív és monarchista erők támadást indítottak a demokratikus köztársaság ellen. A hatalomátvételi kísérletekkel szemben – a német tragédia tanulságain okulva – széleskörű szövetség jött létre szociáldemokraták, kommunisták, polgári demokraták, liberálisok és más politikai erők között. Az …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Békekonferencia működése

Az első világháborút lezáró békekonferencia 1919. január 18-án Párizsban nyílt meg. Feladata az volt, hogy a nagyhatalmi törekvéseket összeegyeztetve megoldást találjon a vitás kérdésekre, és a nemzetközi jog pecsétjével lássa el az európai változásokat. A konferencián a vesztesek nem lehettek jelen. Képviselőiknek egyetlen lehetősége volt, hogy a nekik átnyújtott békediktátumot …

Érdekel a cikk folytatása? »

A háború új vonásai

A háború kezdetén mindkét katonai csoportosulás gyors döntést tervezett. A háború ennek ellenére immár harmadik évébe lépett. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy még a vezérkarok sem rendelkeztek olyan tapasztalatokkal, amelyek alapján reálisan mérhették volna fel az új háború kimenetelét. Olyan fegyverzettel és katonai erővel mint akkor, – beleértve a közlekedés …

Érdekel a cikk folytatása? »

Kísérlet a döntő győzelemre 1915-1916-ban

A központi hatalmak eddig nem hadviselő szövetségese, Olaszország, 1915 májusában végül is az antant oldalán lépett be a háborúba. Olaszország belépésével a Monarchia újabb jelentős fronton kényszerül harcolni. Az Alpok körzetében és az Isonzo folyónál 1915-ben indított olasz támadásokat a Monarchia óriási vérveszteségek árán megállította. Az isonzó környéki rendkívül véres …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hadműveletek 1914-ben

A hadműveletek egyszerre három fronton és a tengereken is megindultak A német hadvezetés óriási erőket összpontosítva nagyarányú offenzívát indított Párizs elfoglalására, és rövidesen 20-50 km-re megközelítették a franci fővárost. A franciák a Marne folyónál ellentámadást indítottak és a németeket megállásra kényszerítették. Az arcvonal továbbra is francia földön húzódott, de a …

Érdekel a cikk folytatása? »