Az első világháborút lezáró békekonferencia 1919. január 18-án Párizsban nyílt meg. Feladata az volt, hogy a nagyhatalmi törekvéseket összeegyeztetve megoldást találjon a vitás kérdésekre, és a nemzetközi jog pecsétjével lássa el az európai változásokat. A konferencián a vesztesek nem lehettek jelen. Képviselőiknek egyetlen lehetősége volt, hogy a nekik átnyújtott békediktátumot aláírják.
Párizst a visszavágás, (revans) és a megtorlás szelleme uralta. (Ezt fejezte ki már a megnyitó dátuma is: 1871-ben éppen január 18-án kiáltották ki francia földön a franciákat legyőző poroszok a Német Császárságot.) Németországnak és természetesen a központi hatalmak valamennyi országának most a vereségért területek és befolyási övezetek elvesztésével, jóvátétellel, a haderők csökkentésével és egyéb korlátozásokkal kellett fizetniük.
A győztesek „ötös fogatát” az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Japán alkotta. Az európai ügyekben Wilson amerikai elnök, Lloyd George angol, Clemenceau francia és Orlando olasz miniszterelnök – ahogy akkor mondták: a Négy Nagy döntött. Az üt nagyhatalom miniszterelnöki és külügyminiszterei alkották a Tízek Tanácsát. A részletes munka nagy részét ötvennyolc bizottság végezte el, melyek munkáját e tanács felügyelte. Az európai területi kérdéseket és az új államhatárokat abban a bizottságban tárgyalták meg, amelyben a francia külügyminiszter elnökölt. A német gyarmatok és a Török Birodalom egyes területeinek sorsát szabályozó rendszer alapjait pedig az angol kabinet tagja, Smuts tábornok dolgozta ki.
Címkékbéke háború hadművelet konferencia Párizs történelem
Ezt mindenképpen olvasd el!
Megváltozott antant célok
Megváltozott helyzet A Monarchiában, a hatalom csúcsain jelentős politikai erők határozottan ellenezték a különbékét és …