A szem (belátás, átlátás, a lélek tükre és ablaka). Nehézséget okoz irányt adni az életünknek kusza, rendezetlen tekintet az egyik pólus kizárása: az agy kiszűri a kancsal szem alkotta képet, így az nem vesz részt a képalkotásban csak egy szemmel látjuk a valóságot általában a gyermekkor érzékeny korszakaiban alakul ki …
Érdekel a cikk folytatása? »Miért sírnak inkább a nők mint a férfiak?
A sírás közös vonásunk a többi élőlénnyel, már eleve sírva születünk, de az ember az aki érzéssel sír. Az emberi könny háromféle célt szolgál: segít tisztán tartani a szem felszínét, kiválasztja a szervezetből a stressz közben termelődött nedveket és vészjelzésként funkcionál az érzelmileg erősen telített szituációkban. A könny a szem …
Érdekel a cikk folytatása? »Mire ügyeljünk a baba látásával kapcsolatban?
A baba életének első hónapjaiban az anya a legalkalmasabb arra, hogy figyelje a látását, de ne vigyük túlzásba ezt. Négy hónapos korára még a nem túlságosan érdeklődő, lusta kisbaba is irányítja tekintetét az arcától 20-25 centiméter távolságra tartott, élénk színű tárgyra, különösen, ha az hangot is ad (például egy csörgő) …
Érdekel a cikk folytatása? »A kisbaba látása
Valaha azt hitték, hogy az újszülött nem lát. Mivel ilyenkor még nem tudja a szemét jól irányítani, úgy vélték, hogy vizuálisan nem szorul ösztönzésre, látásával nem is kell foglalkozni. Ma már tudjuk, hogy ez nem így van. Az újszülött és a már fejlettebb látású csecsemő között az a különbség, hogy …
Érdekel a cikk folytatása? »Szemünk fénye
Úgy gondoljuk, hogy a szemünkre már nem is nagyon kell figyelni, hogy természetesen a korral látásunk romlik, kinek így, kinek úgy. Ezt gondoltam én is amikor egyik hajnalban – lámpagyújtás nélkül, elindultam a fürdőszoba felé. Hogy rövidlátó vagyok azt már tényként kezeltem, de azt, hogy hirtelen a jobb szemem előtt …
Érdekel a cikk folytatása? »A szem jelzései
A szemkontaktus szabályozza a beszélgetést, tükrözi a rangsort, alkalomadtán felkelti a hazugság gyanúját. Mondjuk azt is, hogy valakinek mosolygós, szúrós, csillogó, szomorú. Amikor ezekhez a fordulatokhoz, folyamodunk, tudtunkon kívül az illető pupillájának nagyságát és a nézés mikéntjét írjuk le. Egy-egy szemkontaktus alkalmával betekintést engedünk lelkivilágunkba, Árulkodó, leleplező titkok sokaságát árasztja …
Érdekel a cikk folytatása? »Idegentest a szemben
Ha idegen tárgy, például por- vagy homokszem kerül a gyerek szemébe, könnyezni fog és görcsösen összeszorítja a szemhéjait. Ha a kötőhártya felszínén úszik, elmozdítható, megpróbálhatjuk kivenni. Ám ha az idegentest beágyazódott a szemgolyóba vagy a szem színes részébe, a szivárványhártyán van, ne nyúljunk hozzá. Súlyosnak tekinthető-e?Apró por- vagy homokszem nem …
Érdekel a cikk folytatása? »Kancsalság
Mindennapos dolog, hogy az újszülött szemeinek mozgása 3-4 hónapos korig nem összehangolt. A későbbi időszakban sem kóros, ha a szemek néha „összefutnak”. De ha ez állandósul, kancsalságról vagy bandzsításról beszélünk. Ezt az állapotot leggyakrabban a szemizmok gyengesége okozza. Egyéb látáshibákhoz – például rövid- vagy távollátás – is kapcsolódhat. Az agy …
Érdekel a cikk folytatása? »Kötőhártya-gyulladás
Kötőhártya-gyulladás a conjunctiva, azaz a szemgolyók és a szemhéj belsejét borító hártya gyulladása. Vírus- és baktériumfertőzés egyaránt okozhatja. Idegen¬testtől, esetleg vegyszertől származó sérülés, sőt allergiás reakció következménye is lehet. A szem kivörösödik, könnyezik, fáj, esetleg erősen viszket, és bántja az erős fény. Egyik vagy mindkét szemre kiterjedhet és erősen fertőz. …
Érdekel a cikk folytatása? »Látási zavarok
A legtöbb látási rendellenesség a szem hibájának következménye, nem pedig betegségé vagy sérülésé. Szerencsére ritkaság, hogy egy gyerek teljesen vakon szülessen. Az iskoláskorig történő rutinvizsgálatok általában kiderítik az olyan rendellenességeket, amelyek később látási problémákat okozhatnak. Sok rendellenességnek az az oka, hogy a szembe belépő fénysugarak fókuszpontja nem a recehártyára esik. …
Érdekel a cikk folytatása? »