A szülők szenvedélybetegségei, mint az alkohol- és drogfogyasztás, kockázati tényezőt jelentenek a gyermek magatartászavarainak kialakulásában. Az alkoholbeteg emberek sokszor szerencsétlen partnerkapcsolatban élnek, úgyhogy az érintett gyerekeket nemcsak az alkoholista szülőjük veszélyezteti, hanem a rossz kapcsolatban szenvedő nem alkoholista szülő lelki problémái is. Gyermekeik számára előre nem láthatóan és kiszámíthatatlanul viselkednek, …
Érdekel a cikk folytatása? »A szülők erőszakos viselkedése
Egy gyermek életében rendszerint a szülők, nagyszülők vagy más fontos felnőtt, hozzájuk közel álló személyek a legfontosabb példaképek. Ha ezek a példaképek maguk is gyakran erőszakosan viselkednek, akkor gyermekeik számára negatív tanulási mintává válnak, a gyerekek ellesik és átveszik tőlük ezt a magatartást. Egészen közvetlenül élik át a kicsik azt …
Érdekel a cikk folytatása? »Hogyan beszélgessünk kicsi gyerekünkkel?
A kisgyermek három éves korára egyre bonyolultabb mondatokban beszél és össze tud kapcsolni teljes beszédfordulatokat is. Megérti és helyesen alkalmazza a tagadást. Most kezd igazi kérdéseket fogalmazni, már nem „miért”-tel kezdődik minden kérdése, és ez idő tájt érti meg a tárgyak közötti kapcsolatot. Már kezd jelzőket használni – nagy, kicsi, …
Érdekel a cikk folytatása? »A gyermekkori önkielégítés
Sok családot érint, a szülők ilyen esetben kitől és mit és hogyan merjenek kérdezni, ezért még midig a tabu témák közé tartozik. A gyermek általában egy konkrét fizikai irritáció hatására fedezik fel a nemi szervüket, ilyen például, hogy melegük van a pelenkában, vagy bevág a bugyi. Elég hamar rájönnek arra, …
Érdekel a cikk folytatása? »Dac
A dac kulcsszava a „nem”. Minden kisgyerek életében –intellektuális fejlődésétől függően többnyire valamikor a második és negyedik életév között- elkövetkezik a dackorszak. Ilyenkor fedezi fel a gyerek azt a képességét, hogy ellent tud mondani a követelményeknek, megtanulja a tagadás jelentését és jelentőségét. A dacos „nem”, amit ebben az időszakban a …
Érdekel a cikk folytatása? »Mit tud a baba?
A baba kilenc hónapos korában már kifejezést ad akaratának, például megfogja a kezünket, mert nem szereti, ha az arcát mossuk. Elmerülten nézi a játékait, már forgatni is tudja a kezében, hogy alaposabban szemügyre vegye. Ha letakarunk valamit, tudja, hogy ha felemeli a ruhát, megtalálja alatta a tárgyat. Tízhónapos korában tud …
Érdekel a cikk folytatása? »A szülő, mint tanító
Elképzelni sem lehet tanulékonyabb, fogékonyabb tanítványt a kisgyereknél. Több dolgot akar csinálni. több területet felfedezni, többet akar tudni, mint bárki más; minden vágya, hogy elnyerje a szülő tetszését. Tudásvágyának kielégítése a legizgalmasabb feladat a szülőszámára. Sose gondoljuk, hogy a gyerek kicsi még a tanuláshoz; csak a korához kell igazítani minden …
Érdekel a cikk folytatása? »A gyermekek öltöztetése
Az első hónapokban a csecsemőt gyakran kell tisztába tenni és eleinte sokan aggályoskodnak: jól fogják-e a „billenékeny” kisbabát, miközben öltöztetik. Emiatt nem kell aggódnunk; egészen természetes, hogy kezdetben kicsit ügyetlennek érezzük magunkat, de gyakorlattal és türelemmel bele fogunk jönni. A pici babát mindig teljesen vízszintes, sima felületen öltöztessük-vetkőztessük, hogy mindkét …
Érdekel a cikk folytatása? »Hogyan tartsuk és mozgassuk a babát?
Az első hetekben úgy tűnik, hogy a baba magatehetetlen kis lény, borzasztóan kell rá vigyázni. Sok szülő, főleg az apa alig meri felemelni az újszülöttet: attól tart, hogy kárt tesz benne. Ám a baba meglepően erős kis teremtmény, és amikor a nyakizomzata elég erős ahhoz, hogy megtartsa a fejét, már …
Érdekel a cikk folytatása? »A GYESről, általában
Összege 2011-ben azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (bruttó 28.500 Ft -, ikergyermekek esetén dupla összegű 57.000 Ft). Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás időtartama 10 % nyugdíjjárulék levonása mellett, szolgálati időnek számít. Nyugdíjas igénylő esetén nem vonnak nyugdíjjárulékot. A jogosultságot illetően: …
Érdekel a cikk folytatása? »