Kezdőlap / Tag Archives: társadalom

Tag Archives: társadalom

Deviancia

A deviancia a latin „deviál” (eltér, elhajlik) szóból ered. A deviancia jelentése, hogy a társadalmi normáktól való eltérés. A devianciák az átlagostól, az uralkodó normáktól elvárt és még tolerált magatartási formáktól eltérő viselkedések halmazait jelentik. Ez a jelenség csak konkrét társadalmi, kulturális közegben értelmezhető igazán, hiszen a mindenkori megítélés alapján …

Érdekel a cikk folytatása? »

Alkoholizmus

Magyarországon az alkoholizmus a legnagyobb problémát okozza, mert a legtöbb embert ez a normaszegő magatartás érinti (fogyasztók és hozzátartozói). Összgazdasági szempontból a legtöbb árat fizetünk érte. az alkohol okozta betegségek kezelése, az alkohol miatt a munkából kiesők jövedelempótlása, a tartós munkanélküliség, megváltozott munkaképességű emberek, rehabilitációs eljárások, szociális, hajléktalan-rendszerben megjelenő emberek, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Vallás jelentése

Amikor a vallás jelenségeit vagy fogalmát akarjuk értelmezni, gyorsan kiderül, hogy nagyon is nehéz feladattal kerülünk szembe. Magának a szónak a jelentését világosan értjük ugyan, ám szinte azonnal a bőség zavarával szembesülünk, ha azt kell meghatároznunk, hogy mi is a vallás. Először is nehezen tudunk eltekinteni attól, hogy a vallás …

Érdekel a cikk folytatása? »

Egy társadalom szerkezete és rétegződése

Egy társadalom szerkezetét a társadalmon belül megfigyelhető különböző pozíciók közötti viszonyok határozzák meg. A társadalmi szerkezetben néhány kategória van, melyek különböznek egymástól a vagyoni állapot, a munkamegosztásban elfoglalt hely, a javakhoz való hozzájutás módja és mértéke alapján. Ezen kategóriák között olykor élesebb, máskor gyengébb ellentétek állnak fent. A társadalom szerkezetén …

Érdekel a cikk folytatása? »

A szociológia története

A szociológia, mint önálló, saját témakörrel, elméletekkel és módszertannal rendelkező tudományág a 19. században született meg. Kiváltó okai között szerepel a gyors iparosodás, a társadalmi problémák, az urbanizáció, a nyomor, bűnözés, családok felbomlása, és összességében a hagyományos gondolkodásmód megváltozása. Az első szociológusok ebben a társadalmi környezetben jelentek meg és a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Új generáció. Más generáció?

„ Ezek a mai fiatalok…”- hallhatjuk sokszor a mindennapokba beivódott, legtöbbször negatív tartalmú mondatot a nálunk idősebb, tapasztaltabb, magasabb erkölcsi értékrenddel bíró felnőttektől. Mielőtt elmélyülnénk a témában tisztázzuk először is a fiatal szót, mint ebben az értelmében használt, társadalmi csoportot jelölő fogalmat. Az idősebb nemzedék mindenkit fiatalnak nevez, akinek nem …

Érdekel a cikk folytatása? »

A romák helyzete Magyarországon

Ez a kérdés sokat vitatott és sokak által megkérdőjelezett téma. Az elmúlt évek történései azonban nem az integrációt, hanem a szegregációra, diszkriminációra és a rasszizmusra engednek következtetni. A tényezők melyek ezeket befolyásolják a következők: – Egyfelől az eltérő kultúra, melyet sokan nem annak tartanak, pedig nem így van. Minden népnek …

Érdekel a cikk folytatása? »

A szocializációról

A szocializáció az a természetes kialakulási folyamat, melynek során társas kapcsolatok alakulnak ki, a személyiség ennek hatására alakul. Még kisgyermekként elsajátítja azokat a társadalmi normákat, melyek az adott társadalomban irányadók. Ilyenek a társadalmi értékek és normák, ezek magukban hordozzák a viselkedést, az értékeket, a társadalomba való beilleszkedés képességét, vagyis képes …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mit szeretnénk elérni a gyereknevelés során?

A szülők számára egyre több fejtörést okoz a gyereknevelés. Nos, ezzel a kellemetlenséggel azért szembesülünk, mert azoknak a régi ideáloknak, melyek hajdanán meghatározták, hogy mik a gyerek számára kívánatos erkölcsök, törekvések és jellemvonások, nagy része megdőlt. Bizonytalanok vagyunk, aggódunk, miféle világ vár rájuk, mire felnőnek. A társadalmi változások üteme lélegzetelállító …

Érdekel a cikk folytatása? »

Ami nekünk természetes, az otthontalannak nem az

Jóléti gőggel nézünk át rajtuk, az utcákon, tereken, a kukák közelében, ahol gyakran megfordulnak. Inkább elkerüljük, kikerüljük őket. De, miért is terjedt el a nézet, hogy ők – mindannyian (?) – alkoholisták, büdösek, ápolatlanok, munkakerülők és csak maguknak köszönhetik rossz sorsukat? Hányszor kérdeztük meg az utcán tébláboló, viseltes kinézetű, meggyötört …

Érdekel a cikk folytatása? »