A japán császárság már 1914 előtt sikeres hódító politikát folytatott. Megszerezte – többek között – Koreát és Tajvant, Kínában kiváltságot kapott Kvantung tartományban. Az Egyesült Államok távol-keleti érdekei sérelmének tekintette a japán terjeszkedést, amelyet diplomáciai eszközökkel kívánt feltartóztatni. Az amerikai kormány kezdeményezésére 1921. novembere és 1922. februárja között Anglia, Japán, Franciaország, Olaszország és más államok képviselőinek részvételével Washingtonban megtárgyalták a csendes-óceáni térség vitás kérdéseit. A konferencia az európai viszonyokat rendező versailles-i értekezlethez hasonló funkciót töltött be a Távol Keleten. Az amerikai fővárosban aláírt szerződések egyike garantálta a térségben a status quo-t, kimondta a nagyhatalmak birtokainak kölcsönös tiszteletben tartását. Egy másik egyezmény rögzítette a„nyitott kapuk” elvét, tehát az egyenlő gyarmatosító esélyeket Kínában. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Japán megállapodott abban, hogy hadiflottáik ereje 5 : 5 : 3 legyen. A távol-keleti hatalmi egyensúly a washingtoni szerződésekkel átmenetileg helyreállott.
A japán hadsereg és flotta vezetői azonban a hódító politika folytatását követelték. Ezt támogatták a nagy ipari és bankkartelek, az ún. zaibatsu.A japán csapatok 1931-ben elfoglalták egész Mandzsúriát, Kína legfontosabb bánya- és iparvidékét. Következő évben itt Mandzsukuo néven látszólag független, ténylegesen azonban japán katonai közigazgatás alatt álló bábállam jött létre.
A szerződés 12 pontból, függelékből, mellékletekből és kiegészítő megállapodásból állott. Az volt a lényege, hogy Mandzsukuo védelme és a társadalmi rend fenntartása teljes egészében Japánra hárul. Japán ellenőrzi a vasutakat, a kikötőket, a vízi és légi utakat, szükség esetén újakat létesíthet.
Címkékfejlődés Gazdaság japán történelem világháború
Ezt mindenképpen olvasd el!
Titkos záradék
1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …