Kezdőlap / Társadalom / Történelem / Kísérlet egy olasz típusú diktatúra kialakítására

Kísérlet egy olasz típusú diktatúra kialakítására

A kormány kezdeményezte „a törvényes érdekképviseleti rendszer” országos kiépítését, vagyis olyan kamarák felállítását, amelyek a munkáltatókat és a munkavállalókat egyetlen közös szervezetbe tömörítették volna. Gömbös Gyula miniszterelnök fő célja a szakszervezetek „feleslegessé tétele”, és ezen keresztül az MSZDP-nek mint politikai tényezőnek a megszüntetése volt. A kamarák egyszersmind a tőkések állami ellenőrzését is szolgálhatták volna. A cél az olasz mintájú korporációs rendszer bevezetése volt.
Egység Pártja
,,…ha beillesztem a magyar munkásságot a nemzet társadalmába, a szocialisták nem fognak többet politizálni Magyarországon.”
(Gömbös)
A területi revízió akár erőszakos megvalósításának gondolata vezette Gömböst a hadseregfejlesztésben. Felfrissítette a tábornoki kart, nyugdíjazva annak nagy részét. A rangban előrelépő fiatal tisztek már az ő elgondolásait támogatták. A vezérkar mind szorosabb kapcsolatot épített ki a német vezérkarral. Különös gondot fordítottak a leventeintézményre, amelyet 1921-ben azért hoztak létre, mert a békeszerződés megtiltotta a hadseregbe való sorozást, s a magyar állam a fiatal férfiak katonai kiképzését így akarta biztosítani.

A jobbratolódás fokozódó veszélye
1935 tavaszán Gömbös eléggé szilárdnak érezte helyzetét ahhoz, hogy megváltoztassa a kormánypárt és a képviselőház erőviszonyait. Rávette Horthyt arra, hogy – több, mint egy évvel öt esztendőre szóló mandátumának lejárta előtt, 1936 helyett már 1935-ben – oszlassa fel a parlamentet, és így tegye lehetővé a számára sikert hozó választások kiírását.
Az 1935 tavaszán lebonyolított választásokon a Nemzeti Egység Pártja 171 mandátummal 69%-os többséget szerzett. A kormánypárt sikere nem magyarázható kizárólag a nyílt szavazással, a visszaélésekkel és a csalásokkal. A gömbösi nemzeti jelszavak és reformígéretek visszhangra találtak a parasztságban, a polgárságban, a hivatalnoki-értelmiségi rétegekben, de még az alkalmazott-munkás népességben is. Igen sokan vártak változást, könnyebb életet, sóvárogtak jobb sors után. Szívesen vették volna azt is, ha mindezt egy erős, nemzeti irányzatú kormány biztosítja számukra.
Gömbös számára különös sikert jelentett még, hogy a kormánypárton belül igen jelentősen csökkent a konzervatív, Bethlen-hívő képviselők száma, ami határozott jobbratolódást jelentett.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Tenochtitlán kettős piramisa

Az aztékok fővárosának, Tenochtitlán varosának története körülbelül 10 000 évre nyúlik vissza, amikor a Mexikói-öböl …

Leave a Reply