A napallergia a bőr kórósan megnövekedett fényérzékenysége. A napallergiában szenvedő beteg nem tud a napra menni védőkrém használata nélkül, ugyanis bőrén – amint nap éri – viszkető kiütések jelennek meg. A betegség kialakulásában szerepe lehet a bőrszínnek, a bőr pigmentációjának, habár mindezek csak hajlamosító tényezők, a pontos kiváltó okot még nem ismerjük. Nagy valószínűséggel az UV-A, UV-B sugárzásnak is szerepe lehet a napallergia kialakulásában. Léteznek bizonyos gyógyszerek, anyagok (parfümök, fűszerek), melyek fokozzák a bőr fényérzékenységét.
Tünetek: Leggyakrabban a már említett kiütések megjelenése nem csak (!) a napfénynek kitett bőr felszínén. Ezek a kiütések lehetnek csalánkiütésre emlékeztetőek, nagyobb vörös foltok, vagy pattanásszerű elváltozások is megjelenhetnek. Érdekes, hogy a kiütések a ruházat által védett bőrfelületen is kialakulnak.
Antihisztaminos krémekkel helyileg kezelni lehet az allergiás bőrfelületet, de a teljes biztonságot a naptól való tartózkodás biztosítja. Megfelelő fényvédőkrém használatára van szükség, és a déli órákban kerülni kell a napon való tartózkodást. Súlyosabb esetben csak a zárt tér jelenthet megoldást a napallergiában szenvedő betegnek. Még az árnyékban, vagy az autóban üvegen keresztül beszűrődő napfény által is annyi ultraibolya sugárzás éri a bőrt, amely kiválthatja az allergiás reakciót. Olyan magas faktorszámú naptejet ajánlatos használnia a páciensnek, mely fényvédőkrémnek az UV-A szűrő hatása is megfelelő.
Címkékallergia bor fényérzékenység napallergia napozás naptej
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az allergia immunkárosító hatása
Az antigén kötődése az ellenanyaggal, vagy az immunrendszer sejtjeivel nem minden esetben előnyös a szervezet …