A magzat születése után az első vizsgálat alkalmával észlelt nyomokból vissza tudjuk pergetni gondolatban a magzati élet jó néhány mozzanatát és a szülés folyamatát. Tartásából látjuk, hogy hogyan feküdhetett a méh üregében, hogyan tágította az elülső rész a méhszájat, milyen erőhatások érték, valóban olyan lehet-e az érettsége, ahogyan az a szülészeti adatokból várható, van-e rendellenessége, egészséges-e. A magzati fejlődés felidézésében a lepény, a magzatburkok és a köldökzsinór vizsgálata is segítségünkre van. Míg a magzat az anya testének, méhének védelmében fejlődött, az ehhez szükséges tápanyag- és oxigénszükségletet a lepény folyamatosan biztosította, a salakanyagokat pedig kiválasztotta, addig az újszülött a köldökzsinór átvágása után a saját szervezetére van utalva. Életfunkcióinak átállításával alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez.
A legmélyrehatóbb változás a keringésben, a légzésben és az anyagcserében következik be, de valójában minden szervet érint.
A megszületés után a mellkas felszabadul a szülőcsatornában meglevő nyomás alól, melynek hatására folyadék préselődik ki a légutakból. Erre, valamint egyéb ingerhatásokra mély belégzést követően, az élet első percében a magzat sírni kezd. Az eddig alvó tüdőhólyagocskák felfúvódnak, megtelnek levegővel, miközben további váladék távozik a légutakból. A magzatot ellátó orvos vagy szülésznő vékony műanyag csővel leszívja a nyákot az orrból, a garatból és az orrüregből. A tüdőn egyre több vér folyik át, a tüdő átveszi a lepény gázcsereszerepét és a köldökzsinór lüktetése lassan megszűnik.
A magzati keringés a lepény kiiktatódásával és a tüdő megnyílásával gyökeresen megváltozik. Hasonlít, de mégis különbözik a felnőttekétől, annál labilisabb, változékonyabb.
Közvetlenül a megszületés után Apgar-teszt alapján vizsgálják az újszülöttek alkalmazkodóképességét a méhen kívüli élethez. Egy-, öt- és tízperces életkorban ellenőrzik a csecsemőt aszerint, hogy milyen élénken sír, milyen a szívműködése, izmainak feszessége, és elég rózsaszínű-e a bőre a megfelelő oxigénellátástól. A maximális tízes pontszám arra utal, hogy a csöppnyi szervezet kiválóan alkalmazkodott a megváltozott életkörülményekhez, nincs szükség beavatkozásra.
Címkékbabavárás csecsemő etetés szoptatás születés újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Kisgyermekkori agresszió
Három és hat éves kor között az agresszív megnyilvánulások változásokon mennek keresztül. Míg 18 hónapos …