Kezdőlap / Társadalom / Történelem / A politikai erők polarizálódása Oroszországban

A politikai erők polarizálódása Oroszországban

A kormány nem tudott a helyzeten úrrá lenni. Ennek fő oka az volt, hogy halogatta a társadalmat foglalkoztató legfőbb kérdések megoldását: a békekötést, a földosztást és a kisebbségi autonómiát.
Lenin hazatérésekor az ún. Áprilisi tézisekben kifejtette, hogy a forradalom túllép a polgári demokratikus szakaszon, mert az új kormány nem tudja az orosz feltételek között az alapkérdéseket megoldani. Felvetette a bankok kisajátításának gondolatát, valamint a politikai hatalom összpontosítását a szovjetek kezében. A szovjetekben 1917 tavaszán az eszerek és a szociáldemokraták (ezen belül a mensevikek) irányítottak, a bolsevikok egyelőre kisebbségben voltak.
A februári forradalom után gyári-üzemi bizottságok alakultak, amelyek a szakszervezetekkel együtt több helyütt átvették a gyárakat. Ekkor hirdették meg a bolsevikok a munkásellenőrzés jelszavát.

„I. A háború tekintetében az az álláspontunk, hogy mivel a háború Oroszország részéről Lvov és társai új kormánya alatt is feltétlenül imperialista rablóháború marad, mégpedig a kormány kapitalista jellegénél fogva, a legcsekélyebb engedmény sem tehető a „forradalmi honvédelem” javára…
2. A mai oroszországi helyzet sajátszerűsége az, hogy átmenet a forradalom első szakaszából, amely a proletariátus kellő tudatosságának és szervezettségének hiányában a burzsoázia kezébe adta a hatalmat, annak második szakaszába, amely a proletariátusnak és a parasztság legszegényebb rétegeinek a kezébe kell hogy adja a hatalmat…
3. Semmi támogatást az Ideiglenes Kormánynak; meg kell magyarázni, hogy az Ideiglenes Kormány minden ígérete, hogy lemond az annexióról, teljesen hazug.
4. Amíg kisebbségben vagyunk, a hibák bírálatának és megvilágításának munkáját végezzük, de ugyanakkor hirdetjük, hogy az egész államhatalomnak a Munkások Szovjetjei kezébe kell átmennie, hogy a tömegek a tapasztalatok útján szabaduljanak meg tévedéseiktől…
5. Közvetlen feladatunk nem a szocializmus bevezetése, hanem csak a javak társadalmi termelésének és elosztásának a Munkásküldöttek Szovjetjei által történő ellenőrzésére való azonnali áttérés.”
(Részlet Lenin áprilisi téziseiből)

Ezt mindenképpen olvasd el!

Tenochtitlán kettős piramisa

Az aztékok fővárosának, Tenochtitlán varosának története körülbelül 10 000 évre nyúlik vissza, amikor a Mexikói-öböl …

Leave a Reply