NÉHÁNY GYAKORLATI TANÁCS, HOGY ÖRÖMÜNK TELJÉK A SZOPTATÁSBAN
Születéskor csaknem valamennyi édesanya megpróbálja szoptatni csecsemőjét, de a hetek múlásával sokan hagyják abba mert úgy tapasztalják, hogy nincs, vagy nincs elég tejük. Nem szabad ilyenkor könnyen feladni: türelemmel, hozzáértő személyek (gyermekorvos, védőnő, dietetikus, szülő, tapasztalt barátnő stb.) gyakorlati segítségét, tanácsait megfogadva a legreménytelenebbnek tűnő esetekben is sikerülhet végül a szoptatás.
Az első mellre helyezés
Még a szülőszobán, fél illetve egy órával a szülést követően tegyük mellre a babát. Tapasztaljuk majd, hogy ösztönösen keresi a mellbimbót. Szopóreflexe már a méhen belül kifejlődött, és közvetlenül a szülést követően a legerősebb.
A tejképződést a szopás ingere váltja ki
A szoptatás sikere érdekében minél hamarabb és minél gyakrabban alkalmazzuk ezt az ingert. Egy-egy alkalommal (általában) csak az egyik mellről szoptassunk. Kezdetben, a tejképződés megindulásakor a tejprodukció fokozása érdekében átmenetileg szoptathatunk mindkét mellből, mert ha egy-egy mell kiürítésére csak ritkán kerül sor, nem szaporodik megfelelően a tejmennyiség. A mindkét mellből történő gyakori szoptatás a mell túltelítődését is csökkenti.
A napi tejprodukció azonos akár egy, akár két mellből szoptatunk. Ha a képződő tejmennyiség már kielégíti a baba igényét, térjünk vissza az egy mellből való szoptatáshoz, mert különben a csecsemő ellustul csak addig fog szopni egy oldalon, amíg könnyen jön a tej, s ahelyett, hogy kiszopná az összes tejet, vár a másik oldalra, ahol ismét könnyebben jut hozzá.
Címkékanya anyatej apa baba csecsemő kötődés szoptatás szülés születés újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Kisgyermekkori agresszió
Három és hat éves kor között az agresszív megnyilvánulások változásokon mennek keresztül. Míg 18 hónapos …