Kezdőlap / Egészség és fitness / Fogyókúra / A tudatos fogyás aktív programja

A tudatos fogyás aktív programja

Kényelmes életvitel, egyre kevesebb mozgás, szénhidrátokban, zsírokban gazdag ételek. Mindezek egyenes következménye a túlsúly, az elhízás, esztétikai, majd egészségügyi problémák. A megoldás: fogyókúra. Viszonylag egyszerű képletnek tűnhet, ám az érintettek számára közel sem az, annak ellenére, hogy lépten-nyomon „csodaszereket” ajánlanak számukra. Ezek, valamint a különféle ismert és divatos módszerek gyakran csak rövidtávú sikert eredményeznek, nem pedig tartós súlycsökkenést. Ehhez az is hozzájárul, hogy a fogyókúra ténylegesen „kúraszerű”, vagyis nem vezet tartós életmódváltáshoz, nem állandósulnak azok az új és egészséges szokások, melyek garantálnák az ideális súly megtartását, és kiküszöbölnék a jojo effektust.

Sikeres fogyás szakember segítségével

A Szinapszis közvélemény-kutató cég által elkészített reprezentatív felmérés szerint az érintettek a korábban átélt „kudarcok” miatt csalódottá válnak és inkább együtt élnek súlyproblémáikkal, mintsem szakember segítségét kérjék és megoldják azt.

Orvosok a tudatos fogyásért

Ezek a tények cselekvésre ösztönözték a szakembereket. A súlyproblémával küzdők hatékony segítéséért és az orvos szakmai körök, valamint a társadalmi szervezetek közti párbeszéd megindításáért alakult meg a Tudatos Fogyás Fóruma, melynek tagjai: Dr. Pados Gyula c. egyetemi docens, az orvostudományok kandidátusa, profilvezető főorvos, Szent Imre Kórház, Dr. Ágoston Gabriella pszichiáter, klinikai farmakológus, Dr. Torzsa Péter családorvos, egyetemi tanársegéd Semmelweis Egyetem, Családorvosi Tanszék, Antal Emese a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke és Dr. Asbótné Thorma Judit a Magyar Nők Szövetségének elnöke.

Időszakos fogyókúra = jojó effektus

A Szinapszis által készített felmérés, mely több mint 500 érintettet kérdezett meg, az eredmények szerint tehát mindössze a megkérdezettek 4%-ának sikerül hosszú távon, tartósan megváltoztatni az életmódját.
A sikertelenség egyik tényezője, hogy a válaszadók 95 %-az időszakos fogyókúrában gondolkodik, ez pedig nem alkalmas arra, hogy tartós és tartható eredményt hozzon, így fennáll a jojo effektus veszélye is. A fogyni vágyók többsége megtapasztalja, hogy ha rövid ideig tartó drasztikus ételmegvonás után visszatér régi étkezési szokásaihoz, gyakran több lesz a súlya mint a fogyókúra előtt.

Fogyás kontrollszemély mellett

A lényeg, hogy a fogyni vágyók lássák maguk előtt a célt, és legyen megfelelő kontrollszemély, aki segíti őket. Ha valaki – akár a háziorvos, dietetikus, szakorvos, pszichológus – mellettük áll, és segít a nehézségek leküzdéséban, akkor nagyobb eséllyel lesz sikeresebb a súlycsökkentés.
A kutatás arra is rávilágított, hogy a fogyókúrák során a legnagyobb problémát a kitartás, az állandó éhségérzet és az édesség, illetve a szénhidrát megvonása jelenti. 83 % próbálkozott már a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a nagy többség pedig a rendszeres sportot is beiktatta életvitelébe, mégsem érte el a kívánt hatást. Mindenki kiszámítható, tartós és már a kezdeteknél eredményt hozó módszert szeretne. Érdemes mérlegelni, hogy minél hosszabb idő alatt fogyunk le, annál könnyebben tudjuk megtartani ideális súlyunkat hosszútávon. Ez csak életmódváltással oldható meg.

A fogyás alappillére a diéta és a mozgás

A kedvező változások első két alappillére a diéta és a mozgás. A diéta semmiképpen nem jelenthet egyet a drasztikus ételmegvonással. Nem bizonyos ételcsoportokat kell kiiktatni étkezésünkből, hanem tudatos ételbevitelre kell törekednünk. A mozgás esetében is segíthetnek az egyszerű dolgok, már napi 30 perc séta is sokat jelent.

Fogyás gyógyszeres terápiával

Mivel az életmódváltás (diéta és mozgás kombinálása) csak az esetek 4%-ban valósul meg tartósan a személyes nehézségek miatt, megoldást jelenthet a harmadik pillérként javasolt a gyógyszeres terápia.
Dr. Pados Gyula kiemelte, a gyógyszeres terápia képes arra, hogy megadja a fogyókúra kezdő löketét, segítse a kitartást, és sikerélményt garantáljon, vagyis átsegítse a fogyni vágyókat a holtpontokon, és a kísértéseken. A gyógyszer szedése közbeni időszakot érdemes arra használni, hogy az életmódunkat átállítsuk, azaz megszokjuk, a kisebb ételadagokat és a rendszeres mozgást.

Kérjük az orvos segítségét!

Az érintettek nagy része elmondta, hogy kontrollra, illetve (lelki) segítségre is szüksége lenne, hogy meg tudja valósítani az életmódváltását. Ez az a negyedik pillér a sikeres testsúlycsökkentéshez, mely akár háziorvosi szinten is megvalósulhat, hiszen ők jól ismerik a pácienseiket, azok állapotát, szükségleteit. A megkérdezettek 65%-a látja úgy, hogy az orvosnak tanácsadó, felvilágosító szerepe lehet a sikeres súlycsökkentés érdekében.

Beküldte: István

..

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Amerikai diétázás

Az amerikai diétával megismeri a kalóriaszegény táplálkozást és a súlya is jelentősen csökken majd. Vitamindús, …

Leave a Reply