A Föld külső, szilárd öve a litoszféra, amely a földkérget és földköpeny felső részét foglalja magába. A talaj a litoszféra felső része, amely állandó változásban van, törmelékes vagy elmállott állapotú, jellemző rá a termékenység.
A talaj, a bioszféra egyik legfontosabb alkotóeleme, a vízzel és a levegővel állandó kölcsönhatásban van. Hatást gyakorol a talajon élő növényekre, közvetlenül vagy közvetve (takarmányok) az állati szervezetre, az időjárásra, a klímára. A talaj gyakolatilag polidiszperz rendszer, amelyben a különböző aprítottsági fokú ásványtörmelékek találhatók meg. A szemcsenagyság alapján ismeretes homok-, agyag- és vályogtalaj.
A talajban fizikai, kémiai és biológiai folyamatok játszódnak le, ennek értelmében háromfázisú, dinamikus egyensúlyi rendszernek tartható. A talaj szilárd fázisát a szerves és szervetlen talajszemcsék teszik ki, a talajban lévő nedvesség adja a folyékony, a benne található levegő a légnemű fázist. A három alkotó állandó változásban van, és ez a változó környezet hatással van a talajban élő makro- és mikroszervezetekre, amelyek jelenléte és tevékenysége hat magára a talajra, így kölcsönhatásról beszélhetünk.
A talaj fizikai tulajdonságai függenek a szemcsenagyság szerinti összetételtől és a szerkezettől. A mechanikai összetétel gyakorlatilag állandónak tekinthető, a talajszerkezet azonban kevésbé állandó tulajdonság, a különféle vegyi jellemzők megváltoztatásával, illetve talajművelési eljárásokkal módosítani lehet. A talaj mechanikai összetételét az ásványi részecskék (szilárd alkotók) szemcsenagyság szerinti megoszlása jellemzi, így az ultramikroszkopikus nagyságtól a nagyobb szemcseméretig megtalálhatók a szilárd részecskék.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …