Heveny laktacidózis során (ha az kompenzált) a bendő mikroflórája és -faunája szintén súlyos károsodásokat szenved, és a tejsav helyi hatásai miatt a bendő nyálkahártyája leválik.
A felszívódás toxikus bomlástermékei máj-, vese- és szívizom-elfajulást idézhetnek elő. E„kevéssé” súlyos betegek közül néhány napon belül több is elhullik, a többiek pedig vagy hosszabb idő múlva meggyógyulnak, vagy idült megbetegedés következtében értéküket vesztik.
Gyógykezelésében az acidózis tompítása, a bendőben a normális flóra pótlása, elektrolitpótlás és vitamin adagolása (B,!) szerepel. A bendőacidózis csökkentésére takarmánymész (0,5 kg) 200-500 g NaHC03, ugyanilyen mennyiségű magnéziumvegyület (MgO, Mg/OH/Z, MgC03), esetleg N-1000-es bentonit adható. A kóros fermentáció korlátozására bendőbe antibiotikumokat (klórtetraciklin, sztreptomicin, penicillin) adagolhatunk 1-2 1 vízben, szájon keresztül. Ezt követően egészséges állatból vett 3-5 1 bendőfolyadékot juttatunk perorálisan a kezelendő állatba, majd a bendőtájékot erőteljesen masszírozzuk.
A betegség megelőzésére nagyobb abrakadagokat csak szoktatás után etessünk. A marhahizlalás első napjaiban a szálas takarmány 50-60%-ban, abrak 40-50%-ban szerepeljen a takarmányban. Ezt követően a rost arányát két-három naponként fokozatosan 5-10%-kal csökkentsük.
Bendő-alkalózis
Az utóbbi években meglehetősen gyakran előforduló megbetegedés, amelynek kóroktanában a takarmányok nitrogéntartalmú anyagainak túlsúlya szerepel. A betegség oka leggyakrabban a fehérjében gazdag, NPN anyagokkal (karbamid) kiegészített, nem kellően homogenizált takarmány etetése. A betegség átmenet nélkül, nagy nyersfehérje-tartalmú takarmányok adagolása miatt keletkezik.
A földdel szennyezett takarmányok, a rothadt (és mégis etetésre használt) ipari melléktermékek, a 4,5 pH feletti savasságú szilázs, a pocsolyákból való itatás viszont leginkább bendőrothadást vált ki. Bár a bendőrothadás rendszerint a bendő-alkalózisból alakul ki, a súlyos fokú bendőacidózis is folytatódhat bendőrothadással.
A fölöslegben levő proteinből vagy nem fehérje eredetű nitrogéntartalmú anyagból a mikrobiális tevékenység hatására jelentős mennyiségű ammónia szabadul fel. Ha a bendőfolyadék ammóniakoncentrációja 2,8 mmol/1, a bendő mikroflórájának nitrogénigénye fedezve van. 40-45 mmol/1-es koncentráció viszont csökkenti, 150 mmol/1 pedig megszünteti a bendő-összehúzódásokat. Az utóbbi érték már olyannyira toxikus, hogy a véráramon keresztül felszívódva bénítja a bendőmozgató idegközpont működését is.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …