Az elsődleges ketózis kiváltásában leggyakrabban a nem kielégítő szénhidrátbevitel szerepel. Hajlamosít az ellés és a laktáció. Az ún. másodlagos ketózis (amelyet stesszhatás esetén gyakran követ ún. zsírmáj betegség) kiváltásában az előgyomrok betegségei méh-, tőgygyulladások játszanak szerepet. A ketózis végső soron a negatív energiaegyensúly következménye: a tejjel leadott energiakiadás ellensúlyozására először csökken a vércukorszint, majd a test zsírraktárainak jelentős és fehérjéinek korlátozott mozgósítása következik, amelynek során ketonanyagok, aminosavak és szabad zsírsavak halmozódnak fel. A ketontesteket főként a máj, kisebb mennyiségben a tőgy és a bendő fala termeli. A ketózis alapja az oxálecetsav hiánya, ami miatt a zsírbomlásból származó acetil-CoA-molekulák nem tudnak az oxál-acetáttal citromsavvá egyesülni s így belépni a citrátkörbe. Ebben az esetben az acetil-CoA-ból a májban ketonanyagok alakulnak ki. A ketonanyagok (acetecetsav, béta-hidroxi-vajsav, aceton) képződése a májban úgy kezdődik, hogy tioláz hatására két acetil-CoA összekapcsolódásából acetoacetil-CoA keletkezik és egy CoA felszabadul.
Az aceto-acetil-CoA-ból a ketonanyagok kétféle módon jöhetnek létre:
1. A ketogenezis fő útját a HMG-CoA-reakciólánc képezi, aminek folyamán az aceto-acetil-CoA-ból acetilcsoport felvétele után béta-hidroxi-bétametil-glutarilCoA (HMG-CoA) keletkezik. Ez az elágazó szénláncú sav a zsírforgalom fontos csomópontja. Ha a HMG-CoA-ból acetil-CoA lép ki, acetecetsav, majd utóbbiból részint béta-OH-vajsav, részint aceton képződik.
2. Kisebb jelentőségű az a reakcióút, amely az aceto-acetil-CoA-ból közvetlenül acetecetsav keletkezéséhez vezet oly módon, hogy az aceto-acetil-CoA-ból deaciláz hatására CoA hasad le.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …