Meleg időszakban az izzadni képes állatfajok fokozott verejtékezéssel reagálnak, növekszik a légzésszám, az állatok keveset mozognak, egymástól távolabb, elnyúlt testtartással pihennek. Az izzadásra nem képes állatok testfelületüket nyállal (nyúl) vagy dagonyázással (sertés) nedvesítik.
A magassághoz való alkalmazkodás lényegében a vörösvértestek megszaporodásában (policitémia) mutat jellegzetességet. Az ilyen környezetben élő állatok hemoglobinja nagy affinitást mutat az oxigén iránt, szarvasmarha és juh esetében csökken az időegység alatt belélegzett levegő mennyisége, egyidejűleg nő a vér áramlása, a jobb szívfél izomzata túlteng (hipertrófia), a vérben pedig növekszik a hemoglobin és a mioglobin aránya.
Fokozott igénybevétel esetén megnövekszik a vázizomzat tömege, ismételt mechanikai izgalomra (durva padozat) a bőr megvastagodhat. Az állatok a különféle tartási módokhoz (technológiákhoz) alkalmazkodhatnak, tanulékonyságuk tapasztalaton alapuló adaptációs válasz (elektromos pásztor elkerülése, önitató működtetése). Más esetekben a feltételes reflexek következtében környezeti hatások – etetési idő, etetést kísérő fény és zaj – megindítják a gyomornedv-elválasztást, a fejőgépek zajára megindul a tejleadás;.
Az állatok egymás közötti kapcsolata bizonyos idő elteltével alakul ki. A szocializálódás az állatok fejlődésében kritikus szakasz. Már a születést követően összeütközésbe kerülnek egymással a csecsbimbóért folytatott küzdelemben. A társas kapcsolat fiatalabb korban könnyeben és kevesebb veszteséggel jön létre. Az állatok között a szociális rangsor alapján szinte állandó küzdelem folyik a térért és a takarmányért. A kannibalizmus ismert jelenség, amely a zsúfoltság, a helytelen mikroklíma, a nem megfelelő méretű és számú etető- és itatóedények stb. következtében jelentős gazdasági kárral jár.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …