A legelőre való kihajtás előtt az állatokat és a legelő területét állatorvossal meg kell vizsgáltatni. Az állatorvos javaslatát figyelembe véve a megelőző intézkedéseket a következők szerint csoportosítjuk:
a) Az állatokat kihajtás előtt célszerű parazitás fertőzöttségre megvizsgálni (bélsárvizsgálat, bőrvizsgálat) és fertőzöttség esetén a kihajtás előtt legalább 14 nappal hatékony gyógyszerrel kezelni, a gyakorlati tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a legelőket nemcsak azok a lárvák és peték fertőzik, amelyek ott áttelelhetnek, hanem a kihajtott, fertőzött állatok bélsarában lévők is.
b) Ha olyan legelőterületünk van, ahol a tapasztalat szerint lépfene vagy sercegő üszök, rosszindulatú vizenyő, tetanusz honos, akkor az állatokat kihajtás előtt 14 nappal, de hat hónapnál nem régebben védőoltásban részesítjük.
c) A legelőre csak állatbetegségtől, fertőzöttségtől vagy annak gyanújától mentes állatokat szabad kihajtani.
d) A legelőre hajtás egyéb teendőit az Állat-egészségügyi Szabályzat tartalmazza.
Már kora tavasszal meg kell tiltani vagy tereptárgyakkal úgy kell irányítani a legelőn való átjárást, hogy az elveszett anyagok (növényvédő szerek, műtrágyával töltött zsákok stb.), vas- és egyéb fémhulladékok, kórokozók hordozói ne kerülhessenek a legelő állatok útjába. Tereptárgyakkal meg kell akadályozni, hogy a növénytermesztők a vetőgépeket, műtrágyázó gépeket a legelő területén állítsák le.
A legelőterület évközi karbantartásához hozzátartozik, hogy az állatok által elhullatott trágyát (fogasolással vagy rotációs gépekkel) folyamatosan szétteregessék. Különösen fontos ez a delelőhelyeken, zöld pántlikafüvet termő területeken, mert az ürülék helyén és környékén „bujafoltok” keletkeznek. Ezek a bujafoltok emelkedett mennyiségben tartalmaznak nitrátokat és nitriteket, továbbá érdes levelűek, s az állatok természetes válogatóképességük alapján ezeket úgysem legelik le. Ha pedig takarmányhiány miatt rákényszerülnek, a mérgezés lehetőségeivel találkozunk.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …