Kezdőlap / Tag Archives: fa

Tag Archives: fa

Akác

1601- ben hozták be Észak-Amerikából Európába, több növényfajtával együtt. Gyorsan elterjedt hazánkban, szinte magyar fafajtaként ismerjük. Ma a magyar erdők mintegy 20%- a akácos. A melegebb éghajlatot, és a tápdús homoktalajokat kedveli. 20-25 m magasságra nő. 20-40 éves korukra elkezdik kitermelni. Könnyen telepíthető, gyökérről gyorsan hajt. Magas a csersav és …

Érdekel a cikk folytatása? »

Afrikai elefánt

Az afrikai elefánt a földön ma élő legnagyobb szárazföldi állat. Afrika különböző területein megtud élni de legfőbb képen a szavannákon él. Ma már inkább a Nemzetik parkokban található meg. Van erdei elefánt erdős füves szavannákon él és van a kis termetű elefánt amely esőerdőkben él. 8 méter hosszúságot is elérheti …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Szarvasi Arborétum

A Szarvasi Arborétum, azaz a Pepi-kert története már több mint 200 éves. Az akkori magyar grófoknak köszönhetően jött létre a ma elzárt, több mint 1500 (közülük 1200 lomhullató és 300 féle fenyőfélével) cserje- és fafajt számon tartó, 80 hektáros terület. A kert ma országszerte ismert és kedvelt sétáló és pihenő …

Érdekel a cikk folytatása? »

Szelídgesztenye

Amint eljön az ősz, beköszönt a gesztenye szezon is. A szelídgesztenye (Castanea sativa) a bükkfafélék családjába tartozik, és eredetileg Délkelet-Európa hegyvidékein őshonos. Hozzánk római közvetítéssel jutott el, mivel ők voltak azok, akik az ehető termését szerte a birodalomban mindenhol telepítették. Akkoriban fontos tápláléknak számított, lisztet őröltek belőle. Magyarországon jelentős szelídgesztenyések …

Érdekel a cikk folytatása? »

Feng shui – Az öt elem

A távol-keleti filozófia szerint a természeti jelenségeket az öt elem –a föld, a fa, a tűz, a fém és a víz – kölcsönhatásai szabályozzák. Fontos, hogy ezekre az elemekre ne úgy tekintsünk, mint ténylegesen létező anyagokra, hanem szimbolizált anyag alapvető tulajdonságait megragadó szimbólumokat és elvont erőket lássuk bennük. A jin-janghoz …

Érdekel a cikk folytatása? »

Feng shui – Az öt elem belső és külső térbeni elhelyezése

Víz: Belső terekben: friss víz, akvárium, szobai szökőkút, üvegből készült tárgyak, fekete tárgyak, fekete textíliák, szabálytalan alakú tárgyak. Külső terekben: a víz-energiát a legerőteljesebben természetesen a víz segítségével fokozhatjuk, például kis tavacska, csörgedező patak, szökőkút vagy madáritató formájában – de választhatunk szabálytalan formájú üvegtárgyakat is. A növények közül a fodros …

Érdekel a cikk folytatása? »

Fheng shui-személyes elemek

A kínaiak naptára a Holdhoz igazodik, nem pedig a naphoz. A Jin Jang öt eleme a chi, mindig egy adott tulajdonságot jelenít meg, születési évünktől függően. A különböző elemek kapcsolódása egymáshoz nem mindig harmonikus, de itt is igaz a mondás, miszerint az ellentétek vonzzák egymást. A Feng shui szerint az …

Érdekel a cikk folytatása? »

Melyik anyagnak a legjobb a hővezető képessége?

Sokan tévesen állítják, hogy egy fém, vagy kő tárgy hidegebb, mint a környezete, vagy azt, hogy egy köves burkolatú helyiségnek hidegebb a padlója, mint ugyanott egy faburkolatúnak. Mind a két esetben a fizika űz velünk furcsa tréfát. Egy nyugalomban lévő tárgy hőmérséklete rendes esetben mindenképpen megegyezik a környezete hőmérsékletével, tehát …

Érdekel a cikk folytatása? »

Régi bérházak sötét helyiségei

A II. világháború után a betonelemgyárak tömegestől dobták piacra a most is ismert tipikus emeletes házak különféle, ám de egy kaptafára készült elemeit. Ezekből az elemekből gyorsan és egyszerűen lehetett az akkori technológiával tömegesen építeni a városokban ismert lakótelepeket. Ezekhez a lakásokhoz általában tartoztak úgynevezett pincék is, vagy tároló helyiségek …

Érdekel a cikk folytatása? »