A lisztharmatot általában június vége felé szokták észrevenni a fürtön, pedig már május elején ott vannak az első levéltünetek a fás részekre boruló levelek fonákán. Ezeket az elsődleges fertőzésből származó foltokat keresni kell, de nem mindegy)mikor találjuk meg őket. Minél korábban megjelennek a virágzás előtt, annál súlyosabb lesz a fertőzés. …
Érdekel a cikk folytatása? »Folyás
A hüvelyt a hüvelynyálkahártya átlátszó, híg váladéka tartja nedvesen. A váladék mennyisége változó. Tüszőrepedéskor, terhesség idején és nemi izgalom hatására természetes módon nagyobb mennyiségű váladék termelődik. A külvilág felé nyitott hüvelybe könnyen bejuthatnak a baktériumok, gombák és az egyéb mikroorganizmusok. A hüvelyváladék tejsavbaktériumai gátolják a bejutott mikroorganizmusok szaporodását. Ha ennek …
Érdekel a cikk folytatása? »A Candida tünetei, kimutatása és kezelése röviden
A Candida gomba mindenkiben megtalálható, de ha túlszaporodik, igen kellemetlen tüneteket tud produkálni. Kimutatni se könnyű és sok orvost kell megjárni ahhoz, hogy végül biztos diagnózist állítsanak fel. Végül a gomba megölése is próbára tesz. A túlszaporodás tünetei éppen annyira számosak, mint az okai. A Candida egy élesztőgomba, ami elsődlegesen …
Érdekel a cikk folytatása? »Májgyulladás (hepatitis)
Súlyos, májat károsító fertőzés. Számos kórokozója van. Leggyakoribb a fertőző májgyulladás (A-hepatitis), mely elsősorban széklet útján terjed. Ha a gyermek vécéhasználat után nem mos kezet, a betegséget az általa fertőzött ételről, italról könnyen átviheti másokra. Az ún. B-hepatitis vírusa a vérben és a nyálban is fellelhető. Tünetei hasonlóak az A-hepatitiséhez. …
Érdekel a cikk folytatása? »Gombás bőrfertőzés
A gombás bőrfertőzés a bőr és a haj gombás fertőzése, ami kopasz foltokban jelentkezik a hajban, és vöröses vagy szürke pikkelyes foltokat hoz létre a bőrön. A fertőzés terjedése során a kör szélei pikkelyesek maradnak, a közepe pedig egészséges bőrhöz kezd hasonlítani. Általában háziállatok – főleg kutya, macska -vagy fertőzött …
Érdekel a cikk folytatása? »Kanyaró
A kanyaró az egyik leggyakoribb kiütéses vírusfertőzéses gyerekbetegség. Pontosan 14 napos lappangási időszaka van, és igen ragályos. A kanyaró első jelei általában hasonlítanak a megfázás tüneteihez, s mellettük mind magasabbra szökik a láz, majd apró, fehér pontok jelennek meg a szájban, az arc belső oldalán (Koplik-féle foltok). A gyerek szeme …
Érdekel a cikk folytatása? »Kelés (furunkulus, karbunkulus)
A kelés nagy kiterjedésű, érzékeny, vörös, bőrből kiemelkedő duzzanat. Akkor jön létre, ha a szőrtüsző gennykeltő baktériummal fertőződik. (Ha a fertőzés a szőrtüsző fölött, a bőrfelszín közelében zajlik, akkor pattanásról beszélünk.) A gennyel teli duzzanatnak fokozatosan fehér vagy sárga lesz a közepe, és két-három nap múlva kifakad, de kifakadás nélkül …
Érdekel a cikk folytatása? »Köhögés
A köhögés lehet valamely betegség tünete, de lehet a szervezetnek a torokba vagy alsóbb légutakba került ingerlő hatású anyag elleni védekező reflexe. A köhögés köpetet hozhat fel a tüdőből és légutakból. Időnként a nyálka áttetszően tiszta, mint például asztmás vagy szamárköhögéses roham végén (a köpetürítéssel járó köhögést produktívnak nevezik). A …
Érdekel a cikk folytatása? »Köldökfertőzés
Születés után a köldökzsinórt, ami az újszülöttet a méhlepénnyel összeköti, a csecsemő testéhez közel elszorítják és elvágják. A visszamaradt csonk általában tíz napon belül leesik. Javasolni fogják, hogy a köldök környékét és a köldökzsinórcsonkot naponta tisztítsuk, mivel a vizelet elfertőzheti. A köldökzsinór fertőzöttségét mutatja, hogy ha a környezete piros, duzzadt, …
Érdekel a cikk folytatása? »Körömágygyulladás
A körömágygyulladás a kéz- vagy lábköröm oldalát szegélyező bőrréteg fertőzése. A fertőzést okozó baktériumok akkor tudnak behatolni a bőrbe, ha az hosszas áztatástól fellazult, vagy ha állandóan piszkálják, rágják a körmöt és az azt szegélyező bőrt. A körömhajlat gennyesedése erős fájdalommal jár. Súlyosnak tekinthető-e? A körömágygyulladás könnyen kezelhető betegség. Néha …
Érdekel a cikk folytatása? »