Nincsen merev szabály arra, hogy mikor kell az első fogaknak kinőnie. Ritkán az is előfordul, hogy a kisbaba már úgy szüleik meg, hogy van egy foga, de teljesen normális dolog az is, ha csak tizenkét hónapos korában nő ki az első. A fogzásnak azonban van egy általánosítható sorrendje. Rendszerint hat …
Érdekel a cikk folytatása? »Veszélyben a nyelv
Aki inkább leharapja a nyelvét, mintsem megszólaljon, valószínűleg jó oka van rá. A nyelv „csak úgy” magától ritkán kerül a fogak őrlőmalmába. Ha viszont egyszer megtörténik, akkor pokolian fáj. Az izomrostokban gazdag nyelvet jól megvédi az alsó fogsor. A nyelv a csecsemőnek a szopásban segít, később az evést és a …
Érdekel a cikk folytatása? »Szilárd étel bevezetése
Kezdjük pépes étellel A legtöbb kisgyerek körülbelül hat hónapos korban kezd érdeklődni a felnőttek ennivalója iránt. Kisbabája mindent ki szeretne próbálni, amit Önök esznek. Ezt jelzi csillogó szeme, rugdalózása vagy kinyújtott karja. Időközben már félreérthetetlenül ki tudja magát fejezni. Az első életév második felében ajánlatos az étkezések során a kisbabának …
Érdekel a cikk folytatása? »Szoptatás és fogak
A szoptatás tovább folytatódik Négy-öt hónapos korban a szoptatás a kezdeti időszakhoz képest megváltozott. Ön és gyermeke már összeszoktak, és a kisbaba egyre jobban ki tudja üríteni az anyamellet. Az étkezések általában rövidebbek és a szopások között hosszabb idő telik el. Míg az újszülött belemerül a szopásba, szemét becsukja és …
Érdekel a cikk folytatása? »A kisbaba kiegészítő étrendje
Fűszerek A főzelékeket ne, vagy csak minimálisan sózzuk és csak óvatosan fűszerezzük. Szoktassuk a természetes ízekhez a babát. ízesítésre citromot, paradicsomot, zöldpetrezselymet, fehérrépát, nyolc hónapos kortól kaprot, őrölt kömény, majoránnát, tíz hónapos kortól óvatosan csípmentes paprikát, póréhagymát, kevés fokhagymát, őrölt babérlevelet adhatunk. A főzelékek a tíz-tizenkét hónapos baba számára már …
Érdekel a cikk folytatása? »A fogágybetegség
Fogágybetegség vagy más néven parodontitis. A fogágy apró rostokból, az ínyből, csontos mederből áll. Ha bármelyik ezek közül begyullad, akkor fogágygyulladásról beszélünk. Kialakulásában a nem megfelelő szájhigiéné áll, a szájban elszaporodnak a baktériumok, a fogakra lepedék ül ki amely előbb-utóbb gyulladáshoz vezet. Tünetei az íny vérzése, duzzanata, fájdalom, szájszag. Jó …
Érdekel a cikk folytatása? »Illatos ajkak, ép fogak
Néró császárról azt mondják, hogy szerette a kellemes illatokat. A vendégek, mielőtt bementek hozzá, illatosított szájvízzel gargalizáltak. No persze a kellemetlen szájszagot ez sem szüntette meg. Vannak emberek, akiknek lehellete – minden igyekezetük ellenére – kellemetlen szagú. Hiába mosnak naponta többször logat vagy használnak szájsprayt. A kellemetlen szájszag hátterében leggyakrabban …
Érdekel a cikk folytatása? »Ötletek a fehér fogakért
Nagyon sok lehetőségünk van ma már a fogunk fehérré varázsolására, de ezek között vannak káros kémiai anyagokon alapuló szerek. Néhány egyszerű és biztonságos otthoni módszerrel is tehetünk fogunk fehérségéért. Sok zöldség, gyümölcs (például az alma, sárgarépa, zeller, körte) természetesen tisztítja és fehéríti a fogakat savasságának köszönhetően. Minél ropogósabb, annál jobban …
Érdekel a cikk folytatása? »Fogápolás gyermekkorban
A tejfogak kihullása, a fogváltás 6-7 éves korban kezdődik, és kibújásuk sorrendjében 13-14 éves korig tart, miközben a maradandó fogak áttörésének kezdetén és végén alul és felül 4-4 maradandó őrlőfog is megjelenik. Ezen őrlőfogak kibújását nem előzi meg tejfog elvesztése, mert a tejfogak között nincsen megfelelője. Így 14 éves korban …
Érdekel a cikk folytatása? »