Alig hagyjuk el néhány km-re Jeruzsálemet, az addigi dús növényzet egyre gyérebb lesz, és elérkezünk a hegyes-völgyes, homokos Júdeai pusztába. Hamarosan megpillanthatjuk földünk egyik természeti csodáját, a Holt-tengert. Bolygónk legmélyebb pontja, a vízszíne kb. 430 méterre van a tengerszinttől. Ennek köszönhetően enyhe pára látszik a víz fölött, amely állítólag a …
Érdekel a cikk folytatása? »Utazzunk Izraelbe!
Talán nincs a földnek még egy pontja, amit évezredeken át oly sok ember látogatott volna meg, mint Jeruzsálem. Legtöbben hitük miatt utaznak Izraelbe zarándok,-ill. tanulmányutak alkalmával. Kétségkívül a hívő ember számára hatalmas lelki és szellemi élményt képes nyújtani. Azonban érdemes ellátogatnia ide azoknak is akiket a vallás nem érint, viszon …
Érdekel a cikk folytatása? »A judaizmus alapelvei
A zsidó történelem gyökerei 4000 évre nyúlnak vissza. Isten választott népének tartják magukat, s különleges szerepet tulajdonítanak maguknak, mint az isteni szándék megvalósítói. Ősatyjuk Ábrahám, Mózes pedig a megszabadítójuk, aki kivezette a népet Egyiptomból, a rabszolgaságból. A vallásnak, a judaizmusnak a neve Izrael egyik törzséről, Júda nevéből származik. Az Ígéret …
Érdekel a cikk folytatása? »Izrael – ahol a múlt és a jelen találkozik
Izrael. Ahány ember, annyiféle dolog fut végig az agytekervényeken Izrael nevének hallatán. Manapság kedvelt üdülőterület, és nemcsak a vallási turizmus miatt mennek oda az emberek. Gyönyörű narancsligetek mindenütt. A 60 évvel ezelőtt mocsaras területeken ma az élet jelei mutatkoznak: erdők, mezők, gyümölcsösök, kertek. De van árnyoldala is ennek az idilli …
Érdekel a cikk folytatása? »A gázai övezet
Ma a fél világ Gáza sorsára figyel. De vajon miért oly fontos ez a viszonylag kicsiny terület? Izrael 42 éve, az 1967. júniusi hatnapos háborúban foglalta el Ciszjordániát, és a Gázai övezetet, amelyet azután 2005 szeptemberéig tartott megszállás alatt. Kis térségek ezek, a másfél millió palesztin lakta Gázai övezet hossza …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gázai övezet napjainkban
Izrael egyre inkább rászorult a ciszjordániai vízre, mivel a hegyvidék víztartó rétegei adták az ország szükségletének egyharmadát. 1967 óta a térség teljes vízkészletével az izraeli állam rendelkezik. Ha egy palesztin új kutat akar fúrni, vagy rendbe hozhatna egy régit, engedélyt kell kérnie. Kérelmét ezután számos izraeli bizottság bírálja el, s …
Érdekel a cikk folytatása? »