Kezdőlap / Tag Archives: Közép-Amerika

Tag Archives: Közép-Amerika

Piramisok Latin-Amerikában

Annak ellenére, hogy az egyiptomi gizai piramisok iránti érdeklődés egyre növekszik, valójában az amerikai kontinensen több piramist találhatunk, mint a világ többi részén együttvéve. Az olmékok, maják és aztékok mind piramisokat építettek isteneik számára és uralkodóik sírhelyéül. Sok városállamukban a piramis a mindennapi élet középpontjában állt, itt végezték szertartásaikat, az …

Érdekel a cikk folytatása? »

A maja civilizáció rejtélyes eltűnése

A VIII. és IX.század vége között valamilyen, egyelőre ismeretlen esemény alapjaiban rázta meg a maja civilizációt. A klasszikus kori városok délen egymás után elnéptelenedtek, és i.sz. 900-ra a civilizáció azon a területen összeomlott. Ennek oka egyelőre ismeretlen, bár a tudósok felállítottak néhány elméletet. Vannak, akik szerint a IX.századra a maják …

Érdekel a cikk folytatása? »

Korai maja civilizáció, i.e. 1800 – i.sz. 250

A legkorábbi maja letelepedés időszámításunk előtt 1800-ra datálható, ezt nevezik preklasszikus (vagy más néven formatív) kornak. A korai maják földművelők voltak, olyan növényeket termesztettek, mint a kukorica, bab, tök, vagy a manióka. A preklasszikus kor közepén – kb. időszámításunk előtt 300-ig – a maja földművelők elkezdtek terjeszkedni mind az alföldeken, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A maja birodalom elhelyezkedése

A maja birodalom, a mai Guatemala alföldjein található központjával, virágzását az időszámításunk szerinti VI.században érte el. A maják kivételesen magas szintre fejlesztették mezőgazdaságukat, agyagművességüket és fazekasságukat, a hieroglifa-írást és naptárkészítést, valamint a matematikát. Számos építészeti remeket és szimbólumokban gazdag művészeti alkotást hagytak maguk után. I.sz. 9oo óta azonban legtöbb nagyvárosuk …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az európaiak hódítása és az Azték Birodalom bukása

Az első európai, aki eljutott Mexikóba, Francisco Hernández de Córdoba volt. Kubából érkezett Yukatánba három hajóval, száz emberével 1517-ben. Amikor visszatért Kubába, az ő jelentésére Diego Velásquez kormányzó Hernán Cortést küldte nagyobb erőkkel Mexikóba. Cortés 1519-ben ért partot Tabasco városánál, ahol az őslakosoktól sokat hallott a nagy azték civilizációról, melynek …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Azték Birodalom

Az aztékok intenzív földművelésen és öntözésen alapuló mezőgazdaságuknak, valamint erős katonai szervezettségüknek köszönhetően sikeres államot, majd birodalmat építettek ki. 1428-ban Itzcoatl vezetésével az aztékok szövetséget kötöttek több népcsoporttal, a texocanokkal és a tacubanokkal, hogy megküzdhessenek a rivális a tepanecekkel. Itzcoatl örököse, I. Montezuma 144o-ben került hatalomra, őt az azték birodalom …

Érdekel a cikk folytatása? »

Korai azték történelem

Az aztékok, akik minden valószínűség szerint egy észak-mexikói nomád törzsből eredtek, a XIII.század elején érkeztek Közép-Amerikába. Lenyűgöző fővárosukkal, Tenochtitlánnal ők váltak Közép-Mexikó domináns nagyhatalmává, összetett társadalmi, politikai, vallási és kereskedelmi rendszert kialakítva. A XV.századra a környező államok nagy része uralmuk alá került. A Hermán Cortés vezette spanyol konkvisztádorok leigázták az …

Érdekel a cikk folytatása? »