Kezdőlap / Tag Archives: kullancs

Tag Archives: kullancs

Kutyagyógyszerek otthon

Nemcsak a család számára, de külön a kutya részére is hasznos lehet a leggyakrabban használt szerekből egy kis házi gyógyszertárat összeállítani – különösen, ha utazásra is magunkkal visszük kedvencüket-, már csak azért is, mert nem minden embereknél használt gyógyszer alkalmas állatok gyógyítására. Különösen a bélműködés zavarai esetén használt készítmények jó, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Kullancsok ellen

Nem szabad félvállról venni a kullancsok által terjesztett betegségeket. Teljes védekezés nem létezik, de tehetünk a baj elkerülése érdekében. Itt a jó idő, figyeljünk magunkra és másokra is. A nagy kirándulások legfőbb elrontója a kis „házi kedvenc”. Rendkívül ragaszkodik hozzánk, szinte eggyé válik velünk, és úgy szívja a vérünket, hogy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Betegségek a kullancstól

A kullancsok állttal terjesztett két legismertebb betegség a Lyme-kór és az agyhártya- és agyvelőgyulladás. A két betegségért felelős kórokozókat általában szúrásával és nyálával terjeszti a kullancs. Ahhoz, hogy a Lyme-kór baktériuma az áldozatba kerüljön, arra a bőrberögzüléstől számítva negyvennyolc óra elteltével van esély. A többi kullancs terjesztette kórokozó a néhány …

Érdekel a cikk folytatása? »

Védekezés a kullancs ellen

A kullancsot minél előbb el kell távolítani a bőrből mielőtt még, elkezdene fertőzni. A kivételekor sose használjunk kenőcsöt, alkoholt, vagy más a kullancsot károsító anyagot. A kullancs lágy részét ne nyomjuk meg, mert a kórokozót bepréseljük a sebbe. Ez azért van, mivel amikor a kullancs megcsíp, nyílt seb keletkezik. Miután …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kullancsról

A kullancsnak szerte a világon közel 800 faját ismerjük. Kis hazánkban eddig 42 féle fordult elő. A Magyarországon élő kullancsfajok közül, fél tucat alkot úgynevezett kullancs-kommandót. Ezekre a jellemző, hogy folyamatos veszélyt nyújtanak háziállatokra és emberekre is. Egy nőstény 3000 petét rak le. A petékből kikelő hatlábú lárvák a talajban …

Érdekel a cikk folytatása? »

Bőrélősködők a kutyán

Jól lehet a bőrparaziták közül a bolha a legismertebb, számos egyéb rovar- és atkaféle is megkeserítheti kedvencünk életét. Szőrtetvek, vérszívó tetvek, kullancsok és rühatkák megtelepedése a kutya bőrén nincs feltétlenül összefüggésben az állat ápoltságával vagy környezete tisztaságával! Az élősködők közvetlen érintkezés útján terjednek egyik kutyáról a másikra, de macska vagy …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fertőzés terjedési módjai

A járványfolyamat fennmaradásának feltétele, hogy a kórokozó elhagyja a fertőzött szervezetet (a fertőzőforrást), s abból közvetlenül, vagy a külső környezetén át valamilyen alkalmas tényező közvetítésével más élő szervezetbe jusson. A fertőzött szervezetet a kórokozók általában ugyanazon az úton hagyják el, mint amelyiken bejutottak. Ennek megfelelően a kórokozók a légutak váladékaival, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A járvány terjedésének kedvező feltételei

Közvetett mozgatóerők A járványfolyamat közvetett mozgatóerőinek vagy másodlagos tényezőinek azokat a természeti és társadalmi tényezőket nevezzük, amelyek önmagukban – tehát a három elsődleges tényező nélkül – nem okozhatnak fertőző betegségeket, de a járványfolyamat mindhárom elsődleges tényezőjére – kedvezően vagy kedvezőtlenül – hathatnak és ily módon a járványügyi helyzetet számottevően befolyásolják. …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fertőzés terjedése közvetett úton

Cseppfertőzés esetén a kórokozó a fertőzőforrás légutaiból a levegőbe jut s onnan kerül egy másik ember szervezetébe. A kórokozók legnagyobb számban köhögéskor és tüsszentéskor, kisebb mennyiségben egyszerű beszéd alkalmával nyálka- vagy izzadmánycseppekkel kerülnek a fertőzött szervezetből a levegőbe. A cseppfertőzés sok tényezőtől függ, így pl. a fertőző cseppek nagyságától, a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A vérpályán keresztül terjedő (hematogén) fertőző betegségek

E betegségek kórokozói elsősorban a vérben telepszenek meg, ahová a bőrön át vérszívó vektorok közvetítésével kerülnek be és ahonnan ismét és kizárólag vérszívó vektorok közvetítésével terjednek tovább. Más természetes terjedési mód nincs. A hematogén betegségek kórokozóinak megvan a maguk terjesztője, pl. a maláriáé az Anopheles nemhez tartozó szúnyogok, a kiütéses …

Érdekel a cikk folytatása? »