Kezdőlap / Tag Archives: memória

Tag Archives: memória

Agykontroll

Az agykontroll egy módszer, mellyel képesek lehetünk olyan, esetenként természetfelettinek ítélt dolgokra, amelyek valójában most is bennünk szunnyadnak, mint például a jövőbe látás. Elménk 100%-ából csupán 2% az, amit használunk, így képességeink nagy része, melyek megkönnyíthetik életünket, homályban marad. A Silva-féle agykontroll tudományos alapokra épülő, praktikus, könnyen elsajátítható, egyszerű önfejlesztő …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hosszú távú emlékezet

Hosszú távú memóriáról akkor van szó, mikor az emlékek a néhány perces időtartamtól a csaknem élethosszúságú időtartamig őrződnek meg. Számos vizsgálatot folytattak már le pszichológusok a hosszú távú emlékezet tárgykörében, ahol is a felejtést általában perces, órás vagy hetes időtartamokban figyelték meg, és viszonylag kevés kísérlet foglalkozott többéves, esetleg évtizedes …

Érdekel a cikk folytatása? »

Memóriajavítás

Rohanó életünk velejárója, hogy néhány apróság gyakran kimegy a fejünkből. Ez még nem jelent feltétlenül betegséget. Táplálkozással és egy kis odafigyeléssel elejét vehetjük memóriánk kisebb – nagyobb kihagyásainak és jobban kézben tarthatjuk életünket. Rendszeres testmozgással és a vércukor szinten tartásával már nagyon sokat tettünk agyunk megfelelő vérellátásáért. Szakítsunk időt minden …

Érdekel a cikk folytatása? »

Álmodni, másként

Az álmok közben a legszabadabb az elménk. Az idő és a tér korlátai ledőlnek, a logika szabályai és a lelkiismeret kényszere szétfoszlanak. Már Freud és kulcsfontosságúnak találta álmainkat, hiszen amit itt alkotunk az csakis a miénk. A meditációs gyakorlatokban az a cél, hogy olyan álmokat alkossunk, melyek bizonyos problémáinkat megoldhatják. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az emlékezőképességünk javítása meditációval

A meditáció során tanult különböző memória-technikák segítségével, ha úgy akarjuk, nincs szükség lejegyezni ismerőseink telefonszámait, hanem akár fejből pötyöghetjük be mobiltelefonunkba kedves barátunk számát. Kicsit meseszerűnek hangzik a dolog, pedig ez a színtiszta valóság, mellyel, ha úgy tetszik, nap mint nap elkápráztathatjuk ismerőseinket. természetesen nem csak arról szól ez az …

Érdekel a cikk folytatása? »

Különböző memória-fajták és a tanulás hatékonysága

Milyen különböző memória-fajták vannak? Az explicit, vagy tudatos, vagy deklaratív, vagy direkt emlékezés az egyénileg rögzített anyag tudatos előhívásását foglalja magában. Két fő formája a személyes élményekkel kapcsolatos epizódikus és az általános, lexikális jellegű ismereteket tartalmazó szemantikus emlékezet. Az implicit, vagy figyelem nélküi, vagy nondeklaratív, vagy indirekt, vagy procedurális memória, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az emlékezés alapjelenségei

Az emlékező képesség, memória alatt a köznapi szóhasználatban többnyire a lexikális jellegű ismeretek és személyes élmények megszerzése és felidézése képességét szokták érteni. A memória azonban jóval több ennél: tárgyi, élményekre vonatkozó általános és személyes adatokat, de ezen kívül nem verbális jellegű ügyességeket, készségeket is magában foglal. Az emlékezet egyes működési …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az emlékezet jellemzői

Az a képességünk, hogy hihetetlen mennyiségű információt tudunk elraktározni agyunkban, annyira természetes, hogy emlékezetünkkel csak olyankor foglalkozunk, amikor éppen nem jut valami az eszünkbe. Képesek vagyunk egy frissen kikeresett telefonszámot addig a fejünkben tartani, amíg tárcsázunk, azután persze elfelejtjük. Ha gyakran hívjuk ezt a számot, egy idő után már nem …

Érdekel a cikk folytatása? »