Dél-Amerika két leghatalmasabb országa, Argentína és Brazília határán található az Iguazú-vízesés. A helyi indiánok nevezték el így a saját nyelvükön „nagy víznek” . A vízesés valóban rászolgált nevére. Az Iguazú folyón kialakult zuhatag 275 különböző ágban omlik a 72 méteres mélységbe. Olyan óriási hangot ad ki, hogy akár 20-25 kilométeres …
Érdekel a cikk folytatása? »Az őserdei népek gyógynövényismerete
A természeti népek tudása lenyűgöző, ha arra gondolunk, mennyire jól ismerték a gyógyításra alkalmas növényeket, és még elgondolkodtatóbb, hogyan juthattak ehhez a tudáshoz. Több mint százezer növényfaj él az esőerdőkben világszerte, az őslakók valahogyan mégis rájöttek, melyik hasznos és hogyan lehet őket hatásosan kombinálni – főleg mivel sok növény önmagában …
Érdekel a cikk folytatása? »A dél-amerikai esőerdők népei ma
Napjainkban is élnek természeti népek a dél-amerikai esőerdőkben, jóllehet nem teljesen érintetlenül a civilizációtól. Nem ágyékkötőben járnak már, hanem nyugati ruhákban, fémedényeket és konyhai eszközöket használnak. Kézműves árut készítenek a turisták számára, míg mások a városba járnak vásárolni és eladni a portékát. Alig van már olyan természeti nép, amelyik az …
Érdekel a cikk folytatása? »Az esőerdők lakói Dél-Amerikában
Az amerikai esőerdők valaha a világ legfejlettebb civilizációinak adtak helyet, mint az inkáké az Andokban, a majáké vagy az aztékoké Közép-Amerikában. Ezek a népek nagy városokat építettek és magas szintre fejlesztették a mezőgazdaságukat és tudományaikat. Mindez megváltozott, amikor a tizenötödik-tizenhatodik században megérkeztek az európaiak. Becslések szerint 7-1o millió amerikai indián …
Érdekel a cikk folytatása? »Az őserdőből a városba
Napjainkban sok őserdei nép úgy dönt, hogy asszimilálódik az őket körülvevő társadalomba. Olyan jellegzetes kulturális jegyeket tesznek magukévá, mint a pamut póló, vagy a műanyag edények. Lenyűgözik őket a motorok vagy a turisták napszemüvegei. Ahogy e felé a kultúra felé fordulnak, a sajátjuk lassan elveszik. Ahogyan a fiatalok egyre növekvő …
Érdekel a cikk folytatása? »Az őserdei népek sorsa
A trópusi esőerdők az idők kezdete óta szolgálják az emberiséget. Bár az élet az esőerdőben legkevésbé sem nevezhető könnyűnek, az ottani népek egész életüket az erdő köré szervezik, és rengeteget tudnak róla. Ismerik az ehető és a gyógyításra használható növényeket, és tudják, mennyire fontos a természetet érintetlenségében megőrizni. Ahogy az …
Érdekel a cikk folytatása? »Borneó másképpen
Borneót a kalandvágyó embereknek feltétlenül látniuk kell. Borneó egyike az utolsó földiparadicsomoknak. Háborítatlan eső erdők, korral-ok tarkította tengeröblök, egyedi állat- és növény világ, színes kultúrák és év százados szokások szerint élő bennszülött törzsek találhatók a szigeten. Az erdő irtásnak és a nyugati kultúra terjedésének „köszönhetően” azonban egyre kisebb szorulnak vissza …
Érdekel a cikk folytatása? »