A haj- vagy a szőrszál, amelyet a bőr felületén látunk, keratinnal van bevonva, így a bőr alatt növő lágy, zselatinszerű fehérje megkeményedik, ahogy kinő a bőrből. Ettől kezdve a hajszál élettanilag már nem él, nem kering benne vér, nincsenek benne idegek, izmok. A hajszál három részre oszlik. Az egyik a …
Érdekel a cikk folytatása? »Rugalmas a hajam? Ellenőrizze!
A haj 97%-át fehérje, 3%-át pedig víz alkotja. Ezt az erős, rostos fehérjét keratinnak nevezzük, s a körmünket is ez alkotja, csakúgy, mint az állatok karmát, tollát, szarvát és bundáját. Ez a két alkotóelem – a fehérje (ami erősít) és a víz (ami hidratál) – a haj szerkezetének kezelésénél nagyon …
Érdekel a cikk folytatása? »Hajunk gyökere mindennek a kezdete
A hajgyökér Minden egyes hajszál a hajhagymából nő ki. A hajszál bőrből való kinövésének szöge a hajszál formájától függ. Az egyenes hajszál keresztmetszete kör alakú, és teljesen egyenesen nő ki a bőrből. A hullámos hajszál keresztmetszete ovális formájú, a fejbőrből kissé eldőlve nő ki. A göndör hajszál keresztmetszete lapított, a …
Érdekel a cikk folytatása? »Az izzadékony haj
A hajunkkal kapcsolatban mindannyian tapasztalunk kellemetlenségeket: összekuszálja a szél, vagyis az atmoszféra elvégzi a magáét, csakúgy, mint a mirigyeink. A mirigyek a bőr irharétegében találhatók. A haj szempontjából két fontos típusa van: a verejtékmirigy, amely vízszerű folyadékot választ ki (izzadság), és a zsíros anyagot, a faggyút kiválasztó faggyúmirigy. A verejtékmirigy …
Érdekel a cikk folytatása? »A papír feltalálója, a darázs
Igazi erődítmény élnek, amelynek védői mindenre elszántak. A magányos királynő egyetlen papírfalú méhsejt szerkezetű kamrát épít. Ebben a kamrában neveli fel a dolgozók első nemzedékét, akik segítenek majd a földalatti erődítmény felépítésében. A dolgozók páros rágóikkal rostokká rágják a fát, majd különleges összetételű nyálukkal összeragasztva papírmassé-szerű anyagot hoznak létre belőle. …
Érdekel a cikk folytatása? »