Kezdőlap / Tag Archives: varangy

Tag Archives: varangy

A Zöld varangy elterjedése

A zöld varangy az ázsiai sztyepövből származik, és a jégkorszak után hódította meg Kelet- és Közép-Európát. Areálja nyugaton Franciaország keleti részéig terjed, északon a Baltikumot és Moszkva környékét is magába foglalja. Megtelepedett az egész Balkánon, Olaszországban, a Földközi-tenger nyugati szigetein és Észak-Afrikában is. Élőhelye: mint a hideg telekhez és a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Zöld varangy jellegzetességei

Összetéveszthetetlen. E nagy, erőteljes, akár 10 cm-es testhosszt is elérő varangy hátmintázata olyan jellegzetes, hogy aligha lehet bármilyen más fajjal összekeverni. Egész hátoldalát szabálytalan alakú világos vagy sötétzöld foltok és mezők borítják, amelyek a köztes világos mezőktől élesen elhatárolódnak. Az állatot ez ugyanolyan jói elrejti, mint a harci járművek alakját …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Nádi varangy elterjedése

Nyugat- és Közép-Európa Északnyugat-Oroszországig. A nádi varangy helyenként Angliában és Délnyugat-Írországban is előfordul. Az Alpoktól délre hiányzik. Közép-Európa nagy részén ez a legritkább varangyfaj. Magyarországon nem él. Élőhelye: folyóvölgyek és alföldek homokos talajú vidékei; fő biotópjai a napsütötte, száraz, gyér növényzettel borított helyek. Jobb híján megtelepszik nagy kiterjedésű kavicsfejtőkben, felhagyott …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Nádi varangy jellegzetessége

A közepes nagyságú, erőteljes alkatú varangy, többnyire 6-7, ki-vételesen akár 8 cm hosszú is lehet. Háta közepén vékony, legtöbbször sárgás, de gyakran fehéres vagy vöröses vonal fut végig, a szemektől indulva egészen a kloákáig. Ez a sáv csak ritkán hiányzik, ezért nagyon jó faji bélyeg. A hát egyébként barnás, szürkésbarna …

Érdekel a cikk folytatása? »

Barna varangy szaporodása

A petézőhelyre érkezve a nőstények habozás nélkül megkezdik a peterakást. A hímek gyakran elkeseredetten küzdenek az általában kevesebb varangyhölgyért. Közben szinte folyamatosan hallani érdes „kvekk, kvekk…” hangjukat, így jelzik egymásnak nemi hovatartozásukat. A hímek ugyanis már egészen egyszerű külső ingerekre is ölelő reflexszel reagálnak, és e jelzés nélkül egyfolytában egymást …

Érdekel a cikk folytatása? »

Barna varangy életmódja

Túlnyomórészt éjjel aktív faj, az első meleg tavaszi estéken hagyja el téli rejtekét. A vándorlást a petézőhelyek felé az esők és a 10 °C fölötti külső hőmérséklet váltja ki. A nászidőszak rövid; gyakran már néhány március végi, április eleji este után a barna varangy állományok legnagyobb része be is fejezte …

Érdekel a cikk folytatása? »

Barna varangy elterjedése

Az európai békák közül a legnagyobb areálja a gyepi béka mellett a barna varangynak van. E Dél-Spanyolországtól Közép-Svédországig terjedő óriási területen állománysűrűsége valószínűleg sokkal nagyobb, mint a még északabbra felhatoló gyepi békáé. A Földközi-tenger mellékén előfordul végig a Pireneusi-félszigeten, egész Olaszországban, Szicília szigetén, Görögországban, az Égei-tengeri szigeteken és a Balkánon. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Barna varangy jellegzetességei

Nagy, zömök, igen erőteljes felépítésű varangy. A legtermetesebb alakok kifejlett nőstényei a 15 cm-es hosszt is elérhetik. A barna varangy a legnagyobb és leggyakoribb varangy Európában. Háta többnyire egyszínű barna. sötétbarna vagy okkersárga, amely éles határ nélkül megy át a has fehéres, barnás vagy szürke színébe. Ez utóbbi tehet mintázatlan …

Érdekel a cikk folytatása? »

Zöld ásóbéka jegyei és élőhelye

A 10 cm-es, sima bőrű és meglehetősen zömök béka erősen emlékeztet a kisebb barna ásóbékára, feje azonban kevésbé boltozatos, ásósarkantyúja pedig fekete. Hátoldalán néhány lapos szemölcsöt visel, alapszíne szürke, mintázata változatos, többnyire zöld, de lehet sárgás is vagy világos csíkokkal díszített. Szemei nagyok, erősen dülledtek, szembogara függőlegesen hasított. Dobhártyája nem …

Érdekel a cikk folytatása? »

Barna ásóbéka és az Iszaptúró béka

Jegyei: varangyszerűen tömzsi állat, rövid, erős végtagokkal és nagy, kiálló szemekkel, amelyeken a szembogár függőleges hasítékú. Testhossza rendszerint 5-7 cm között van, ritkán elérheti a 8 cm-t is (Nőstény). Tarkóján, a szeme mögött daganatszerű duzzadás látható. Színezete az olajzöldtől a sötétbarnáig változhat, de világosabb is lehet. hátán több-kevesebb szabálytalan folt …

Érdekel a cikk folytatása? »