Szerencsére ritka betegségről van szó, amit vagy maga a gyógyszer, vagy lebomlási terméke okoz. A gyógyszerallergiák igen sokrétű immunreakció talaján alakulhatnak ki, ami megnehezíti a betegség télismerését. Amikor nem észleljük a szokásos allergiás immunmechanizmust, nem könnyű elkülöníteni a valódi gyógyszerallergiát a gyógyszer által okozott mellékhatásról, a túladagolás okozta tünetektől és az álallergiától. Mindenesetre, ha valamilyen tünetet észlelünk, célszerű felkeresni az orvost.
Amikor a gyógyszer hasmenést, álmosságot vagy remegést okoz, biztosan nem allergiáról van szó – ezek mellékhatások. Ne csodálkozzunk, ha két-három fejfájás csillapító után a szívünk majd „kiesik”. Ha a beteg antibiotikumot kapott, majd kiütései lettek, nehéz eldönteni, hogy, valóban allergiás-e, vagy éppen kiütéssel járó vírusfertőzés volt. Ezután persze egyetlen orvos sem meri felírni neki azt a gyógyszert. Ez a későbbiekben akkor okoz komoly problémát, ha a beteg valamilyen súlyos bakteriális fertőzésben szenved – ilyenkor az orvos is tanácstalan, hogy mit adjon neki.
Sajnos, a gyógyszerallergiák kivizsgálása ma sem megoldott. Léteznek ugyan laboratóriumi tesztek, vizsgálóeljárások, de egyik módszer sem százszázalékos, mivel a gyógyszerallergia kialakulásában számtalan immunmechanizmus közreműködhet. Ezért kivizsgálására is csak szakintézetben közreműködhet. Ezért kivizsgálásra is csak szakintézetben van mód, ilyen azonban csak elvétve akad az országban. Ha a beteg valóban allergiás a gyógyszerre, akkor célszerű egy kártyát magával hordania, amelyben ezt feltünteti.
Címkékallergia asztma atka atópiás ekcéma gyógyszer ház kontakt pollen por szénanátha tüdőasztma
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az tengervíz hatása az atópiás ekcémára
Megfigyelhető, hogy az atópiás ekcémások egy részének jót tesz a napfény és különösen a tengervíz; …