A Német kérdés 1945-1947-ben
Nemigen fordult elő az újabb kori történelemben, hogy egy háborút vesztett országban a vereség ellenére ne maradjon fenn a kormányzat, a polgári igazgatás és a társadalom életének fenntartásához szükséges intézmények rendszere. 1945 májusában, a hitleri Harmadik Birodalom összeomlásával Németországban mindez megszűnt létezni. A német állam helyén – egy német történész kifejezésével – a„támadó hatalompolitika kiégett krátere” maradt. Németország szuverenitása az angol, az amerikai, a francia és a szovjet főparancsnokok kezébe került. A tábornokok – közöttük olyan nevek, mint Eisenhower, Montgomery és Zsukov – együttesen alkották a Szövetséges Ellenőrző Tanácsot, a legfelső kormányhatalmi szervet. Az ország területén és Berlinben négy megszállási zóna jött létre a szövetségesek előzetes megegyezése alapján. Az igazgatás súlypontja a zónákba került, ahol a megszálló hatalmak szinte kezdettől fogva saját elképzeléseiket érvényesítették.
Az Egyesült Államok kezdeményezésére 1947. január 1-jei hatállyal – gazdasági érdekekre hivatkozva – Bizónia (két zóna) néven egyesítették az amerikai és az angol övezeteket, ez volt a nyugati részállam kiépítésének első lépése. 1948-ban ide kapcsolták a franciák megszállta területet is (Trizónia – három zóna). A nyugati hatalmak és a Szovjetunió között mindinkább súlyosbodtak az ellentétek, elsősorban a gazdaságpolitika, ezen belül pedig különösen a jóvátétel kérdésében. Az amerikaiak úgy vélték, hogy a szovjet jóvátételi igények kielégítése a nyugati zónákból csökkenti azok ipari kapacitását, nem tesznek képesek a termelésükből fedezni az élelmiszer-behozatal költségeit. Így a terhek – az éhínség elkerülése végett – az övezetek megszállóira hárulnak, tehát közvetett módon az angolok és az amerikaiak fizetnének jóvátételt a Szovjetuniónak. Ezért leállították a jóvátételi szállításokat.
1947 végén a Külügyminiszterek Tanácsa londoni ülésén a nyugati politikusok elutasították a jóvátételre és a Ruhr-vidék négyhatalmi ellenőrzésére vonatkozó szovjet követeléseket.
Címkékbéke fejlődés Gazdaság Német szerződés történelem
Ezt mindenképpen olvasd el!
Titkos záradék
1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …