A burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó paprika, latinul Capsicum valamennyi faja Közép- és Dél-Amerikából származik, azonban már majdnem az egész világon termesztik (a mérsékelt és trópusi égövben). Európába Diego Alvarez Chanca, Kolumbusz orvosa hozta be 1494-ben. Eleinte csak dísznövényként termesztették. Fűszerként való terjedése lassan haladt, mivel elterjedt róla az a hír, hogy mérgező.
Hazánkban a paprika először a főúri keltekben jelent meg, azok virágoskertjeit díszítette. Egy anekdota szerint a papok elkezdték termeszteni a kertjükben és próbálták megenni is. Ekkor észrevették, hogy az olyan erős, hogy még a könnyük is kicsordul tőle. Ezért elnevezték „pap-ríkató”-nak, majd ebből alakult ki később a paprika szó.
A világ legnagyobb paprikatermelői közé tartozik Spanyolország, Olaszország, Tunézia és Mexikó.
Paprika termesztésére Magyarországon főleg a déli területek alkalmasak, mivel elég melegigényes növény. Fagyra érzékeny, optimális csírázási hőmérséklete 20 °C felett van. A fejlődési folyamata során legalább 300-400mm csapadékot igényel. A szárazságot, nagy meleget jól tűri.
Szinte mindenütt termeszthető. Ha szép paprikát szeretnénk humuszos, trágyázott, laza talajba ültessük.
A magyar gasztronómiát gyökereiben megváltoztatta megjelenése. Nélkülözhetetlen a halászlében, a gulyáslevesben, vagy a pörkültben.
Trópusi országokban főleg a kicsi és csípős fajtákat, mint például a csilipaprikát használják fűszerezésre. Mérsékelt éghajlaton a nagy, édes paprikákat termesztik, ezeket általában nyersen, párolva vagy savanyúságban fogyasztják.
Címkékburgonyafélék Capsicum fűszer Fűszernövény paprika
Ezt mindenképpen olvasd el!
Díszfű belső díszítésre
Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól …