Kezdőlap / Társadalom / Történelem / Quisling-kormány Norvégiában

Quisling-kormány Norvégiában

VII. Haakon és kormánya nem volt hajlandó engedelmeskedni. A gyenge norvég haderő, élve a tenger felé zegzugos, hegyekkel, folyókkal, tavakkal átszelt ország természetadta lehetőségeivel, elszánt ellenállást tanúsított. Norvégiában a harcok az időközben az ország középső és északi részein partra szállt angol és francia csapatok részvételével június elejéig tartottak. Az uralkodó és miniszterei június 7-én egy brit cirkálón elhagyták az országot. Vidkun Quisling, a norvég fasiszta párt vezetője a németekkel együttműködő bábkormányt alakított. (Quisling neve majd minden európai nyelvben köznévvé vált, mint a„hazaáruló” rokonértelmű szava.)
1940. május 10-én, az Északi-tengertől a Maginot-vonalig terjedő közel 300 kilométeres nyugati fronton megindult a német támadás. A német haderő támadást kezdett Franciaország, illetve hadüzenet nélkül Hollandia, Belgium és Luxemburg ellen, bár az utóbbiak semlegességét Hitler több ízben garantálta. A németek a Maginot-vonal északról történő megkerülése céljából gyors ütemben törtek Rotterdam felé. A hollandok azonban a vártnál erősebb ellenállást tanúsítottak. Hitler és Göring utasítást adtak a légierő bevetésére a holland városok ellen. Német bombázók elpusztították Rotterdam belvárosát, kb. 800 ember életét vesztette és mintegy 80 ezren hajléktalanná váltak. Ez volt az első nyugat-európai város, amelyre több ezer tonna bombát dobtak. Május 15-én Hollandia letette a fegyvert.
Időközben a középső frontszakaszon a német páncélos főerők áthatoltak az Ardennek erdős-hegyes terepén. Elérték a Maas folyót, s nem várva be a gyalogságot, a következő napon, a légierő fedezete mellett, meglepetésszerűen átkeltek rajta. Kijutottak a nyitott térségre, ellenállhatatlanul nyomultak északi irányba a tenger felé, hogy elvágják és megsemmisítsék a csapdába szorult szövetséges hadseregeket Észak-Franciaországban és Belgiumban. Az ardenneki német támadás átütő sikere lényegében az egész hadjárat sorsát eldöntötte.
Az angolok visszavonultak, a csapdába szorult belga hadsereg május 27-én letette a fegyvert. A brit expedíciós erők számára az egyetlen menekülési lehetőségnek az kínálkozott, ha még a németek előtt elérik Dunker- Dunkerque que kikötőjét, és onnan áthajóznak Angliába. Május 26-tól június 4-ig közel 340 ezer katonát, köztük 140 ezer franciát és belgát szállítottak Angliába.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Perszepolisz

Perszepolisz ( a mai Takht-e Jamshid ) romjai Irén déli részén helyezkednek el. A Dareiosz …

Leave a Reply