A nyugdíjba való átlépés utáni első évek komoly szociál-pszichológia problémákat vetnek fel egyeseknél, a már meglévő esetleges egészségi problémák mellett.
Ezek az unalom, az egyedüllét, az idősek önmagukkal szembeni elvárás csökkenése. A teljes szabadság nagy űrt képez a korábban megszokott rendszeres elfoglaltsághoz képest.
Mindezek a problémák azonban nem szükségszerűen vezetnek oda, hogy az idős ember idő előtt leépül.
Fontos, hogy a nyugdíjhoz közeledve felkészüljenek az emberek arra, hogy a nyugdíjasok számára is vannak programok.
Az időskori teljesítménycsökkenés sokszor a testi inaktivitás következménye is. Az időskorban jelentkező izomsorvadás megfelelő aktivitással megállítható, sőt izomgyarapodás is elérhető. Természetesen az idősek biztonságos sporttevékenységének megszervezéséhez ismerni kell a korra jellemző pszichés problémákat és a fizikai terhelhetőséget.
Az öregkor a sportolás szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható szervi jellegzetességekkel rendelkezik. A szívizomzat vérellátása romlik, csökken a tüdő rugalmassága és ezáltal csökken a légzéstérfogat. Az izomtömeg 50-30 % – ra redukálódik, sőt azoknál, akik elhagyják magukat, ez sokkal nagyobb mértékben megtörténik.
A sport szempontjából az idegrendszer működése is rendkívül fontos, így figyelembe kell venni, hogy érzékelési zavarok léphetnek már fel a látás, hallás, tapintás területén. Lassúbb a reakcióképesség, a mozdulatok és a cselekvések lassabb lefolyásúak. Romló tendenciát mutat az alkalmazkodó képesség, valamint a mozgásügyesség.
Mindezekből kifolyólag az időseknek sportolás közben hosszabb pihenőidőkre van szükségük.
A fentiek figyelembevételével a legalkalmasabb sportágak idős korban elsősorban a séta, gyaloglás, az ezekkel kombinált futás, kerékpározás, úszás és a könnyű labdajátékok.
Címkékbetegség idegrendszer kör mozgás nyugdíjas psziché sport
Ezt mindenképpen olvasd el!
A mozgás jótékony hatásai
Mindenki tudja, hogy a mozgás jót tesz a testnek, kevésbé ismert dolog, hogy a léleknek …