Az étrend nyersanyagait úgy válogatjuk össze, hogy azok sok káliumot és magnéziumot, illetve kevés nátriumot tartalmazzanak. A naponta mintegy 300-500 mg magnéziumot és 3,5-4 g káliumot fogyasszon a beteg, de a nátriumfogyasztása ne emelkedjék lényegesen.
Az energiában és zsírban szegényebb diétát a betegeknek kórházi kezelésük után a továbbiakban is tartani kell, mert ezzel bizonyos mértékig preventíve védekeznek újabb szívinfarktus ellen.
A vérzsírok közül a szívinfarktus kifejlődésében veszélyeztető tényezőként tartjuk számon a magas koleszterinszintet (6,5 mmol/l felett) és a megemelkedett trigliceridtartalinat, ha az több mint 2 mmol/1. A koleszterinszintet emeli a zsiradékban gazdag étkezés, míg a trigliceridszint emelkedését a fölöslegesen fogyasztott szénhidrátok segítik elő. A vérzsiradék csökkentését az energia-, a zsír- és a szénhidrátszegény étrend hathatósan előmozdítja.
Veszélyeztető tényezők között tartjuk számon az elhízást, a magas vérnyomást és a dohányzást is. Az elhízás és a dohányzás azért is veszélyes, mert csökkenti a vérben egy védőfaktornak, a HDL-koleszterinnek (nagy sűrűségű koleszterin) a szintjét, amely a koleszterint az érfalból is elszállítja. A mozgás, a C-vitaminban és a diétás rostokban gazdag étkezés viszont emeli a védőfaktor szintjét. Ezért a szívbeteg ne dohányozzék, ügyeljen a testsúlyára és arra is, hogy ne váljon mozgásszegénnyé élete. Étrendjének alapját a diétás rostokban és C-vitaminban, káliumban és magnéziumban gazdag ételek képezzék. Helyes, ha a felhasznált zsiradék napraforgóolaj. A túlságosan bőséges étkezést még ünnepi alkalmakkor is kerülni kell.
Címkékbetegség étrend infarktus szív vitaminok
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …