Kezdőlap / Egészség és fitness / Betegségek / A szívinfarktusos beteg étrendje

A szívinfarktusos beteg étrendje

A diéta jellemzője a kálium- és magnézium gazdagság, valamint a nátrium- és zsírszegénység.
A betegség első két napjában csak kálium- és magnézium gazdag gyümölcsleveket kap a beteg. A savanykás ízű gyümölcslevek jobban oltják a szomjúságot.
A diétát ezután az étrend folyékony-pépes változatával folytatjuk, úgy, hogy kb. 5040 kJ (1200 kcal) energiát tartalmazzon. A napi konyhasófogyasztás ne legyen több mint 1,5-2 g, ami az élelmiszerekben található. Az ételek tehát sózás nélkül készülnek. A táplálékfelvétel legyen egyenletes, napi hatszori étkezéssel. Megfelelő konyhatechnikai eljárásokkal a következő élelmiszereket adhatjuk a diétában: sovány sertéshús, borjúhús, csirkehús, búzaliszt, zabpehely, rozsliszt, keksz, növényi olaj, sovány túró, aludttej, joghurt, felestej, sóska, burgonya, fejes saláta, gyenge zöldborsó, paraj, málna, földieper, narancs, citrom, meggy, ribiszke. Tojásból csak a fehérjét használjuk az ételkészítéshez.
A mártások fontos szerepet kapnak ebben a periódusban, különösen a gyümölcsmártások (meggy-, citrom-, ribiszkemártás). A köretek közül a burgonyát áttörve, héjában sütve vagy kevés tejjel elkészítve pürének adhatjuk. A levesek közül a gyümölcslevesek adása célszerű, összetételük és üdítő hatásuknál fogva. Értékesek a turmixok is. Ezzel az eljárással megőrizzük a táplálék C-vitamin-tartalmát, az emészthetőséget fokozzuk és változatossá tehetjük vele az étrendet.
Kb. két hét múlva emelhetjük az étrend energiatartalmát 6720 kJ-ra (1600 kcal) és 1-2 g konyhasót ízesítésre is felhasználhatunk.
A gyógyulás előrehaladtával az energiamennyiség elérheti a 8400 kJ-t (2000 kcal-t), de az ételek továbbra is só- és zsírszegényen készüljenek.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Agyvérzés

Tüneti szint: az alaphelyzet tisztázása és értelmezése gyakori a Magas vérnyomás hatalmas ütés éri a …

Leave a Reply