A bilirubin (és oxidált alakja, a biliverdin) felhalmozódása a szervezetben sárgaság (ikterusz) kialakulását okozza. A pusztuló vörösvértesteket fagocitáló sejtekben jön létre a hemoglobin bomlástermékeként a bilirubin, az epefesték. Az epefestékből adódó sárga szín a kötőhártyán, a savóshártyákon, a bőr alatti kötőszövetben, az izompólyákban stb. jellegzetes klinikai, kórbonctani következmény. Kiváltó ok lehet az epe kiürülésének akadálya (pangásos ikterusz) és a vörösvértestek kóros mértékű szétesése (hemolízises ikterusz) – ez utóbbi újszülöttekben csupán átmeneti jelenség -, végül pedig a vegyi (toxikus) anyagok miatt csökkenő máj sejtműködés (toxikus ikterusz) említhető meg, ilyenkor a máj nem képes a megfelelő bilirubinfeldolgozásra.
További problémát jelenthet a melanin kóros mértékű előfordulása. Élettani szerepe a bőrben és a szemben a napfény elleni védelem. A melanin termelése és lerakódása lehet fokozott, a hiperpigmentáció UV-, röntgensugárzás, arzén hatására létrejöhet az egész testfelületen vagy csupán foltokban (anyajegy), továbbá belső szervek foltos melanózisa is kialakulhat. A melanintermelés és -lerakódás lehet csökkenő is, a hipopigmentáció lehet körülírt a bőrben sebgyógyulás után (leukoderma), beidegzési zavarok, váladékok tartós maceráló hatását követően (lovak tenyészbénaságakor jelentkező tallérfoltok vagy békafoltok), illetve szövetfejlődési hibából (vitiligo). A melanintermelés teljes hiánya mutatkozik az egész szervezetben öröklödő, veleszületett rendellenességként albinizmus alkalmával (egyes nyúlfajták, fehér egér).
Az elszarusodás zavarai között tartjuk számon a bőrben és az egyes nyálkahártyákon az élettani mértéket meghaladó fokozódást (hiperkeratózist). Tartós mechanikai izgalom, idült gyulladás és vérkeringési zavar okozhatja helyileg. Testszerte is jelentkezhet pl. szarvasmarhában A-vitamin-hiány esetén, klórnaftalin-mérgezésben, szénkátrány padozaton tartott malacok bőrén. Klinikai tünetként jelentkezik: vaskos bőr, a felületén egyenetlen felületű, vastag, pikkelyszerű lemezek láthatók.
Kezdőlap / Állatok / Állategészség védelem: A bilirubin (és oxidált alakja, a biliverdin) felhalmozódása
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …