A napfényben előforduló ibolyántúli sugarak nagy adagban denaturálják a fehérjéket, elpusztítják a sejteket és a baktériumokat, mérsékelt dózisban azonban rendkívül hasznosak. Közvetlen káros hatásuk bőrgyulladásban nyilvánul meg, amely súlyos, elhalásos formájú is lehet, kísérő jelenség ugyanitt a kóros pigmentáció (melanin-túltermelés). Az ún. fotodinamikus anyagok fokozzák a fény iránti érzékenységet. Ilyenek előfordulnak egyes takarmánynövényekben (korcshere, orbáncfű, pohánkák vagy pl. a zellerben), máskor a szervezetben keletkeznek a rendellenes hemoglobin-anyagcsere következtében (porfirinek).
A röntgensugárzás káros hatású, különösen az élénken működő, intenzíven növekvő és osztódó sejtekre. A fejlődő magzaton fejlődési rendellenességet, a nemi sejtekben mutációt okoz, a daganatos sejteket elpusztítja, így ez utóbbi hatás kedvezőnek tekinthető. A bőrben az erős sugárhatásra gyulladásos elváltozások jönnek létre, nehezen gyógyuló fekélyek és laphámrák keletkezése következményesen előfordulhat.
Az elektromosság kapcsán a villámcsapás említhető meg. Az ilyenkor jelentkező égési sérülés mellett vérzés, a bénult vérerek tágulata okozza a faágszerű, vörös, kiemelkedő sávokat, esetenként mechanikai károsodás is társul a képhez. A halál oka leggyakrabban a légzőközpont bénulása. Az áramütés káros hatása nagyrészt a sejtekben bekövetkező elektrolízisnek tulajdonítható, a szív és a központi idegrendszer (légzőközpont) károsodik. A halál oka ilyenkor a szív vagy a légzőközpont bénulása.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Afrikai elefánt
Az ormányosok rendjébe, és az elefántfélék családjába tartozik. Az elefántoknak két alfaját ismerjük. Ezek közül …