A tőgy elhalása esetén magas láz, remegés, elesettség, étvágytalanság tapasztalható, leáll a kérődzés, könnyfolyás, erős hasmenés jelentkezik. A tőgy ödémásan megduzzad, kékesvörös színű, meleg és fájdalmas lesz. A tőgy fölötti nyirokcsomó duzzadt és fájdalmas tapintatú, csökken a tejelválasztás, a beteg negyedből vörhenyes, bűzös váladék ürül. Az állat vagy a beteg tőgyrészlet elpusztulhat vagy az elhalt rész tartalma tályogként viselkedve kiürül a bimbónyíláson vagy a bőr felé vezető sipolyon át.
A gyógykezelés általános elve: elkülönítés és azonnali antibiotikum-, szulfonamidkezelés, oxitocinadagolás utáni alapos kifejés, gyulladáscsillapítás, elektrolitpótlás.
Megjegyzésként elmondható, hogy szarvasmarhán a Mycoplasma bovis és a Mycoplasma bovigenitalium okozta kórforma általában hevenyen zajlik le. Az előbbi kórokozó esetén a betegség prognózisa nem kedvező a súlyos szöveti elváltozások miatt. A Mp. bovigenitalium esetén 3-4 hét múlva öngyógyulás következhet be, de a tejtermelés csak a következő laktációban éri el a korábbi mértéket. Az antibiotikumterápia a gyakorlati tapasztalatok szerint in vivo hatástalan.
A juhokon akoljárványként jelentkező, a Staphylococcus aureus okozta tőgygyulladás súlyos általános tünetek mellett ismeretes. Számos esetben az állat elhullik vagy az egyik tőgyfél elhalása következik be, különösen Fusobacterium necrophorum-fertőzéskor. A beteg állat elkülönítése után antibiotikum- és/vagy szulfonamidszármazékok adása indokolt.
A kocák tejmirigygyulladásában az E. coli és a Fusobacterium necrophorum szerepel kóroki tényezőként, amihez sokszor gennykeltő baktériumok is társulnak. Szoptatáskor a malacok elhullásakor lép fel, tejpangás következményeként. A Fb. necrophorum a szoptatáson kívüli időszakban okoz gyulladást. A gennyesedési szővődményből tályogok képződnek. A beteg kocát elkülönítik, antibiotikum- és/vagy szulfonamidkezelést alkalmaznak. Az alomban lévő malacokat a fertőzésveszély miatt másik anyához ne helyezzük át! A beteg tejmirigyek gyakori kifejése indokolt, bár ez koca esetében nem könnyű feladat.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …