Az izoflavonoidok ösztrogénaktivitása abban nyilvánul meg, hogy a funkcionális csoportjai (fenolos csoport, OH-csoport) térszerkezetben az ösztradiolhoz hasonlóan helyezkednek el, és hozzá hasonló módon képesek hidrogént megkötni.
A növényi ösztrogének különböző koncentrátumban a takarmánynövények 80%-ában előfordulnak. Növényi ösztrogénben gazdag növények a pillangósvirágúak, a pázsitfűfélék fiatal hajtásai, a gabonafélék csírái stb.
A növényi ösztrogének anabolikus és laktogén hatására az 1940-es évektől figyeltek fel. A fitoösztrogének kóros hatásairól az 1930-as évektől jelentek meg részletes elemző tanulmányok. Kimutatták, hogy a Trifolium subterraneum Ausztráliában a birkák között tömeges elhullást, sterilitást, az endometrium cisztás elfajulását, méhelőesést, méhgyulladást, ivarzási zavart stb. okozott.
Hazánkban kórfolyamatokat kiváltó, nagy fitoösztrogén-tartalmú takarmányt nem termesztünk. Emelkedett mennyiségű fitoösztrogént tartalmaz a vörös here, a növényi fehérjekivonatok, a lucernalevélliszt, a virágzás előtt betakarított és silózott füvesherekeverékek, a sörtörköly. Ezek a növények, illetve termékek a tehénállományban legfeljebb ivarzási zavart okoznak. A növényi ösztrogének zavaró hatását kivédeni nem lehet. Az ösztrogének kedvezőtlen hatását úgy lehet megelőzni, hogy a felsorolt növényeket és termékeket kihagyjuk a tehénállomány takarmányozásából.
A 25/1996. (IX. 4.) FM rendelet és a 41/1997. (V. 28.) FM rendelet és a 2001. évi CXIX. törvény alapján takarmányt előállítani, forgalomba hozni és felhasználni a következők szerint szabad:
– őshonos növények termesztésével,
– a magyar szabványok leírása szerint,
– az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet engedélyével.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …