A kuvasz az egyik legrégibb magyar pásztorkutya fajta. Nyájak őrzésére, a ragadozók és a rablók ellen a későbbiekben egészen a XX. század elejéig vadászatra is alkalmazták. A pusztai pásztorkodás csökkenésével kerültek be a falvakba és a városokba, mint őrző kutya. A kuvasz erős, nagy testű kutyafajta jellegzetessége, hogy kizárólag fehér …
Érdekel a cikk folytatása? »Kullancsok – a veszélyes élősködők
Egy hét végi kirándulás alkalmával nem csak élményekben gazdagodhatunk, hanem bizony kellemetlen vendéget is magunkkal hozhatunk emlékbe. Ezek egyike lehet a ma már nagy hírnévnek örvendő, ám parányi élősködő a kullancs. Mit is érdemes tudni erről a sokat emlegetett élősködőről. A kullancs az pókszabásúak osztályába tartozik. Mérete, alakja, színe nagyon változatos, hiszen …
Érdekel a cikk folytatása? »Hiúz
A hiúz a ragadozók rendjébe tartozó macskaféle. A hiúz előfordulása Ázsia egyes részein, Alaszkában, Kanadában és az USA nyugati területein, valamint Európában honos, de a Kárpát-medence területén élő hiúzok a kárpáti hiúzok. A kárpáti hiúzok Magyarország, Románia, Szlovákia, Lengyelország, Ukrajna és a balkáni országok erdőségeiben élnek. A kárpáti hiúz Magyarországon …
Érdekel a cikk folytatása? »Az Afrikai elefánt
Az afrikai elefánt , mint a nevében is benne van Afrikában él , főleg a Szaharától délre , de napjainkban az orvvadászat miatt már csak a nemzeti parkokban és az elkülönített védett területeken található meg. Az afrikai elefánt nagyobb mint ázsiai társa , a legnagyobb szárazföldi állat , körülbelül 8-9 …
Érdekel a cikk folytatása? »Állategészség védelem: A nehézfémsók
A nem optimális tápanyagellátáskor kedvezőtlenül alakulhat a növények beltartalma, ami takarmányozási, takarmányértékesítési, élelmezés-egészségügyi problémákat vet fel. Az intenzív műtrágyázás hatására egyes növényfajtákon betegségek jelenhetnek meg. A talajba juttatott műtrágya befolyásolja egy-egy terület gyom- és természetes vegetációját. A rét- és legelőtrágyázás módosítja a gyeptársulások összetételét attól függően, hogy melyik tápanyag jut …
Érdekel a cikk folytatása? »Állategészség védelem: Afrikai lópestis
Kórokozó. Orbivirus okozta betegség. Magyarországon eddig nem állapították meg. Tünetek. Az afrikai lópestis a lófélék (ló, szamár, öszvér, zebra) lázas általános tünetekkel, ödémákkal és vérzésekkel, 95%-os elhullási aránnyal járó, heveny, fertőző betegsége, amelyet vérszívó ízeltlábúak, főleg szúnyogok (pl. Culicoides imicola) által terjesztett vírus idéz elő. A vírust 1987-ben behurcolták Spanyolországba, …
Érdekel a cikk folytatása? »Állategészség védelem: A libák és mosuszkacsák Derzsy-betegsége
Kóroktan. A kórokozó parvovírus, lappangási ideje 5-7 nap. A vírus iránt a lúd és mosusz kacsa fogékony. A kislibák érfalkárosodással és a parenchimás szervek elfajulásával járó betegsége, amelynek tömeges előfordulását hazánkban először 1965-ben észlelték. A vírus terjesztésében legnagyobb szerepük a vírushordozó ludaknak és az ezek tojásaiból kelt kislibáknak van. Az …
Érdekel a cikk folytatása? »Állategészség védelem: Fertőző bursitis
Kóroktan. A betegség kórokozója birnavírus. A vírus nagyon ellenálló, az alomban egy-négy hónapig fertőzőképes marad, az alombogár két hónapig közvetíti a betegséget. A betegség elsősorban csirkeállományokat sújt, de pulykák vírusrezervoár szerepét is kimutatták. A kórokozó szájon át jut be a szervezetbe, de aerogén fertőzési mód sem zárható ki. A vírus …
Érdekel a cikk folytatása? »Állategészség védelem: A baromfi adenovírus okozta fertőzöttsége
Kóroktan. A madarak adenovírusa általában 4-12 hetes korú állományokban mutatható ki. A szikimmunitás ideje alatt ritkán izolálható. A fertőződés germinatív úton valósul meg, egyébként pedig a fertőzött egyedek bélsarukkal ürítik a vírust, és a ragályfogó tárgyak közvetítésével is számolnunk kell a fertőzés terjedését illetően. Tünetek. A klinikai tünetek kialakulása nagymértékben …
Érdekel a cikk folytatása? »Állategészség védelem: A csirke fertőző bronchitise
Kóroktan. A betegséget a Coronavirus több szerotípusa képes előidézni. A vírus iránt kizárólag a tyúk fogékony; bármely életkorban megbetegedhet. A betegség terjedésében fontos a ragályfogó tárgyak szerepe, a vírus rövidebb távolságokra való eljutásában azonban a szél is terjesztheti a kórokozót. Állományon belül a vírus a légúti váladékok belégzésével, de szájon …
Érdekel a cikk folytatása? »