Mindamellett, hogy a csecsemő táplálásának legkézenfekvőbb eszköze, a szoptatásnak számos más előnye is van. Talán említeni sem kell, hogy a legolcsóbb mód ahhoz, hogy gyermekünket jóllakassuk, és mindig kéznél van. Nem fordulhat elő, hogy otthon felejtjük, vagy nem tudjuk felmelegíteni a kellő hőfokra, hiszen a tej mindig optimális hőmérsékletű. Az újszülöttnek …
Érdekel a cikk folytatása? »A szoptatásról
A szoptatás első ránézésre talán nagyon bonyolult dolognak tűnhet, pedig egyáltalán nem az. Egyes kismamák mégis nagyon komplikáltnak tartják, míg vannak anyukák, akik akár 2-3 éves korig is gond nélkül szoptatnak és ezt tartják a világ legtermészetesebb dolgának. A valóság az, hogy a szoptatás tényleg a világ legegyszerűbb dolga: a …
Érdekel a cikk folytatása? »Kecsketejjel a betegségek ellen
A kecske a szegény ember tehene a mondás szerint. Régebben sokan hozzájutottak a kecsketejhez, melynek fogyasztása sok tekintetben előnyösebb a tehéntejjel szemben. Mielőtt felfedezték a forralás nyújtotta kedvező hatásokat, a kecsketej biztos mód volt arra, hogy ne kapják el a TBC-t, amit a kecsketej nem terjeszt, míg a tehéntej igen. …
Érdekel a cikk folytatása? »Tejtermelést serkentő tuti tippek
Pihenjünk annyit, amennyit csak tudunk, különösen az első hetekben. Valóban áll az a tanács, hogy inkább üljünk, mint álljunk, és inkább feküdjünk, mint üljünk. Káros a tejelválasztásra, ha az anya nyugtalan, ideges. Alkalmazzuk a szülés előtt tanult relaxáló módszereket és szakítsunk időt arra nap közben is, hogy kicsit lepihenjünk. Este …
Érdekel a cikk folytatása? »Ha kevés az anyatej
A leggyakoribb ok, hogy az emlő nem kap kellő ingert, és ezért kevesebb anyatej képződik. A tejtermelés alapvetően a „kereslet-kínálat” elvén működik: ha többre van szükség, még több termelődik – természetesen ha a mell alaposan kiürül. A szorongás, izgalom gátolja a tejkiürülési reflex működését, így a képződött anyatej nem tud …
Érdekel a cikk folytatása? »Szoptatási tápanyagigény
A szülészeti osztályokon a legtöbb helyen külön személyzet foglalkozik a gyermekágyas és külön az emlő- és a szoptatási feladatokkal. Az anyatej nagyobb mennyiségű elválasztása a szülést követő harmadik napon indul meg olyan módon, hogy az emlők hirtelen megduzzadnak, feszesekké válnak. A szoptatásról a következőkben még részletesen szó lesz. A szoptatás …
Érdekel a cikk folytatása? »Elválasztás és teherbeesés
Vegyes érzelmek Ha vegyes érzelmei vannak az elválasztással kapcsolatban, függetlenül attól, hogy a kezdeményezés Öntől származik vagy gyermekéből fakad, beszélje meg ezeket valakivel, akiben megbízik. Az elválasztás, a szüléshez hasonlóan, újabb lépés a gyermek leválására az anyjáról és fordítva. Mint édesanya egyrészt persze örül gyermeke fejlődésének, másrészt viszont talán szomorú, …
Érdekel a cikk folytatása? »Testvérek egyidejű szoptatása
Ha a terhesség alatt szoptatta az idősebb gyermekét, gyakran a szülés után is továbbszoptatja. A nagyobb gyerek látja, hogy a kicsi szopik és természetesen ő is szeretne. Az idősebb gyerek egy ideig mindent szeretne, ami a kisbabával történik. Még az is lehet, hogy jóval gyakrabban szeretne szopni, mint eddig. Ha …
Érdekel a cikk folytatása? »Szoptatáskor megtanulta – később fellhasználhatja
A szoptatás időszaka megváltoztatja Önt, mint anyát és mint nőt. Később is emlékezni fog a szoptatáshoz való hozzáállására és bizonyos folyamatokra, amiket a szoptatás idején tanult. Ebből kifolyólag néha ösztönösen fel fogja ismerni, hogyan kell viselkednie egyes helyzetekben. A szoptatás tapasztalatai alapján bizakodva nézhet a jövőbe, és már tudja, hogy …
Érdekel a cikk folytatása? »Természetesen anyatej
A CSECSEMŐ TERMÉSZETES TÁPLÁLÉKA AZ ANYATEJ Lykurgos, a spártaiak bölcs törvényhozója törvénybe iktatta a csecsemők természetes táplálásának kötelezettségét, és a Korán, az iszlám szentírás is előírta a szoptatást. A terhesség alatt, a méhen belül az édesanya – a méhlepényen keresztül – vérével táplálja magzatát, látja el mindazzal, amire fejlődéséhez, éréséhez …
Érdekel a cikk folytatása? »