Kezdőlap / Tag Archives: darázs

Tag Archives: darázs

Az anafilaxia (rovrcsípésallergia)

Az anafilaxia általában a klasszikus allergiás reakció jele. A rovarcsípésnél elsődleges hiba – a rossz beidegződés szerint – úgy gondoljuk, a kalciuminjekció mindent megold. A mai korszerű szemlélet szerint azonban az elsődleges gyógyszer az adrenalin és származékai. A többi gyógyszer – az antihiszraminol, a szteroidok – segítenek, de nem azonnal. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Rovarcsípés által okozott allergia

Időnként olvashatunk az újságban olyan híreket, melyek rejtélyes közúti balesetekről számolnak be: semmilyen magyarázat nincs arra, hogy az egyébként egészséges vezető miért tért át a bal oldalra, vagy miért zuhant Ie a szakadékba. Az utóbbi időben merült fel annak gyanúja, hogy a balesetet szenvedő emberek rovarcsípés által okozott allergiás tünet …

Érdekel a cikk folytatása? »

A darazsak és a méhek kolóniája

Az állatrendszertan több mint tízezer különböző darázsfajt ismer, ezek életmódjuk alapján számos csoportba sorolhatóak. Sok darázsfaj kolóniákban él, de léteznek magányos életmódot folytató fajok is. A darázstelepek minden évben új életet kezdenek. Ősszel a sejtekben bizonyos lárvák különleges táplálásban részesülnek, s ezek nem dolgozóvá, hanem vagy királynővé, vagy hímmé fejlődnek. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Darázscsípés gyermekünkön

A rovarok leggyakrabban élelemszerzés céljából csípnek, de csíphetnek önvédelemből is, például, ha valaki darázsfészekbe nyúl. Az utóbbi esetben a csípéskor a méreganyagukat beleeresztik az áldozatukba. A rovarcsípések közül Magyarországon a méhek és a darazsak csípései a legveszélyesebbek. Érdekesség, hogy e rovarok mérge összetételében nagy hasonlóságot mutat a kígyók mérgével. A …

Érdekel a cikk folytatása? »

A papír feltalálója, a darázs

Igazi erődítmény élnek, amelynek védői mindenre elszántak. A magányos királynő egyetlen papírfalú méhsejt szerkezetű kamrát épít. Ebben a kamrában neveli fel a dolgozók első nemzedékét, akik segítenek majd a földalatti erődítmény felépítésében. A dolgozók páros rágóikkal rostokká rágják a fát, majd különleges összetételű nyálukkal összeragasztva papírmassé-szerű anyagot hoznak létre belőle. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Allergia és irritáció a szabadban

Az allergiában szenvedőknek számos óvintézkedést kell megtenniük, ha kilépnek otthonukból. Ha érzékenyek vagyunk a darázs-, vagy a méhcsípésre, figyeljünk oda, ha gyümölcsöt vagy üdítőt fogyasztunk a szabadban. Ne mászkáljunk mezítláb a füvön, ahol darazsak táplálkoznak az apró virágokon, kerüljük a fatörzseket és a rönköket, ahova befészkelhetik magukat a darazsak, illetve …

Érdekel a cikk folytatása? »

Rovarcsípés és az allergia

A szúnyogokkal, méhekkel, darazsakkal való találkozást sajnos nem tudjuk egyszer s mindenkorra kiküszöbölni az életünkből, még akkor sem, ha a rovarriasztó szerek mára már többnyire hatékonyak. A szúnyogok, a kullancsok és a bolhák a táplálék miatt, míg a darazsak és a méhek azért támadnak, mert veszélyt éreznek. Amikor egy szúnyog …

Érdekel a cikk folytatása? »