Kiszáradás

A testnek kellő mennyiségű vízre van szüksége, hogy a nélkülözhetetlen tápanyagokat és főleg az ásványi anyagokat eljuttassa a szervezet minden részébe, s ezzel fenntartsa annak vegyi egyensúlyát, illetve hogy megszabaduljon a szervezetben képződött salakanyagoktól. Ha hányás, hasmenés vagy láz következtében a gyermeki test vizet veszít és nem vesz fel elegendő folyadékot annak pótlására, a kiszáradás állapotába kerül. Csecsemőknél a hasmenés is gyorsabban vezet kiszáradáshoz, mint nagyobb korban. Tehát míg egy-egy lazább széklet nem ad különösebb aggodalomra okot, a hat órán át tartó hasmenés, különösen ha hányás is kíséri, minden bizonnyal kiszáradáshoz vezet, csecsemőnél és nagyobb gyermeknél egyaránt. Ezért veszélyes a hosszan tartó magas láz. Felborul a szervezet egyensúlya, fontos tápértékek vesznek el, és a testben keringő vér mennyisége veszedelmesen csökken és besűrűsödik.

Súlyosnak tekinthető-e?
A kiszáradás rendkívül súlyos állapot, vészhelyzetként kezelendő. Előrehaladott szakaszában agykárosodást, sőt halált is okozhat.

Mi a teendő?
Ha a gyermeknek hasmenése van vagy hány, mérjük meg a test hőmérsékletét. Ha lázas, próbáljuk meg csökkenteni a lázat.

Tünetek
• Kiszáradt száj és ajak.
• Könnyen ráncolható bőr.
• Karikás, beesett szem.
• Levertség.
• Jellegzetes, ún. acetonos lehelet.
• Másfél évesnél fiatalabb gyermek fején a kutacs besüppedhet.
Sűrű vizelet (sötétsárga színű) vagy sokáig száraz pelenka. Kanálból, cumisüvegből vagy csészéből gyakran itassuk hideg teával, limonádéval vagy akár közönséges ivóvízzel. Ha a hasmenés vagy hányás hat óra múltán sem szűnik meg, forduljunk orvoshoz.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Vénás betegség

Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …

Leave a Reply