Magyarország dél-keleti részén, Békés megyében található Kondoros nagyközség, a 44 főút mellett. A ma közel 5500 lelket számláló helység neve először 1230 körül szerepel, mint a békési plébániához tartozó Cundurus. Az általánosan elfogadott néveredet szerint egy Kondor nevű földbirtokosról kapta nevét, mások szerint a kondorkeselyű madárról. A tatárjárás idején elnéptelenedett. A török időkben az egri vár számára szolgáló faluként tartották nyilván. A mai Kondoros megalapítása 1875-ben történt, Petőfi István – Petőfi Sándor testvéröccse jóvoltából, aki a község első pénztárnoka volt.
Leghíresebb látnivaló a Kondorosi Csárda, és a hozzá kapcsolódó, évente megrendezésre kerülő Betyárnapok. Az 1784-ben épült nyolc út találkozásánál, melyek Szarvasra, Endrődre, Mezőberénybe, Békésre, Csaba-Gyula felé, Aradra, Orosházára és Szentesre vezettek. (Címerén ma is szerepel a jelképként tisztelt kondorkeselyű, a csárda, továbbá a nyolc. A barokk csárda csonkatornyos oromzatú, nádfedeles, alápincézett, földszintes, tornácos épület. A csárdához kötődik Rózsa Sándor legendája, aki gyakran nyert menedéket e falak között.
A Hősök útján megtekinthetjük még az 1904-ben, neogótikus stílusban épült Evangélikus templomot. Az oltáron látható Leonardo da Vinci Úrvacsora című művének másolata, amelyet egy sziléziai mester faragott egyetlen hársfatömbből. A Hősök terére érve láthatjuk az 1884-ben épült Szent József Templomot.
A Kondorosi Betyárnapok idején idelátogatók részesei lehetnek gasztronómiai fűzőversenynek, betyárzászló felvonásnak, betyár és csikós bemutatónak és még házi pálinkaversenynek is.
A község programjai között szerepel még Vizesparty, Szent Iván éji programok, hagyományőrző lekvár főzés, valamint Szlovák nemzetiségi Nap és Bál is. Jó kirándulást!
Címkékbetyárnapok csárda csíkós bemutató kondorkeselyű templom
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hajógyári-sziget ,vagy ahogy ma ismerik Fesztivál- sziget
A Hajógyári -sziget a Duna hordalékából jött létre, az 1651. és az 1654. folyamkilométer között. …